Спеціальна школа в смт Мізоч
Рівненської обласної ради

Класним керівникам

Комунальний заклад

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
при проведенні масових заходів
(дитячих свят, концертів, фестивалів, конкурсів, конференцій)

1. Загальні вимоги охорони праці при проведенні масових заходів
1.1. Інструкція з охорони праці під час проведення масових заходів у школі розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р., на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 в редакції від 30 січня 2017 року № 140.

1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для вихованців дошкільних груп та учнів 1-10 класів під час проведення масових заходів (дитячих свят, концертів, фестивалів, конкурсів, конференцій і ін.) у рамках планування заходів закладу загальної середньої освіти.

1.3. До проведення масових заходів (дитячих свят, концертів, фестивалів, конкурсів, конференцій і ін.) можуть бути допущені особи віком не молодше 18 років, які ознайомилися з цією інструкцією з охорони праці при проведенні масових заходів у школі, пройшли попередній і чергові медичні огляди і отримали інструктаж з охорони праці.

1.4. До участі в масових заходах можуть бути допущені учні, які отримали відповідний інструктаж з охорони праці та техніки безпеки.

1.5. При проведенні масових заходів існує небезпека таких факторів:

  • випадкове виникнення пожежі при наявності несправності електропроводки, необережному застосуванні відкритого вогню (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні, хлопавки, петарди і т.п.);
  • при запаленні новорічної ялинки, використанні світлових ефектів із застосуванням хімічних та інших речовин, які можуть викликати загоряння;
  • травми при виникненні паніки, при виникненні пожежі та надзвичайних ситуацій.

1.6. Приміщення школи, де відбувається проведення масового заходу, має бути обладнане медичною аптечкою, що містить необхідні медикаменти та перев'язувальні засоби, для надання першої допомоги при травмах.

1.7. Учасники масового заходу зобов'язані неухильно виконувати вимоги правил пожежної безпеки, інструкції з охорони праці, знати місце розташування первинних засобів пожежогасіння. Поверхи і приміщення, де проходять масові заходи, повинні обов'язково мати не менше двох евакуаційних виходів, позначених написом «Вихід», забезпечені первинними засобами для гасіння пожеж (не менше двох вогнегасників), обладнані автоматичною системою пожежної сигналізації та припливно-витяжною вентиляцією.
1.8. Про кожен нещасний випадок, що трапився з учасниками масового заходу, слід негайно повідомляти керівнику заходу і адміністрації школи, необхідно вжити заходів з надання першої допомоги потерпілому.

1.9. На час проведення масового заходу слід організовувати чергування педагогів у складі не менше двох осіб.

1.10. Особи, які допустили невиконання або недотримання вимог цієї інструкції повинні бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку і, при необхідності, відправлені на проходження позачергової перевірки знань, норм і правил охорони праці.

2. Вимоги охорони праці перед проведенням масового заходу

2.1. Наказом директора школи слід призначити відповідальних осіб за проведення масового заходу. З наказом необхідно ознайомити відповідальних осіб під підпис.

2.2. Провести цільовий інструктаж з охорони праці призначених відповідальних осіб із записом в журналі реєстрації інструктажу на робочому місці.

2.3. Провести інструктаж з охорони праці учасників масового заходу із записом у журналі встановленої форми.

2.4. Уважно перевірити всі приміщення, евакуаційні шляхи і виходи на відповідність їх вимогам пожежної безпеки, а також упевнитися в наявності і справності первинних засобів пожежогасіння, зв'язку і пожежної автоматики.

2.5. Якісно провітрити приміщення, які використовуються для проведення масових заходів, і провести вологе прибирання.

3. Вимоги охорони праці під час проведення масового заходу

3.1. У приміщенні, де буде проведено масовий захід, під час нього зобов'язані невідлучно перебувати призначені відповідальні особи.

3.2. Неухильно виконувати всі положення даної інструкції, вказівки керівника при проведенні масового заходу, самостійно не слід вживати ніяких дій.

3.3. Всі евакуаційні виходи під час проведення масового заходу повинні закриватися на замки, які легко відмикаються, наявні світлові покажчики «Вихід» повинні знаходитися у включеному стані.

3.4. Новорічну ялинку слід встановлювати тільки на стійкій основі з таким розрахунком, щоб не перекривати і не ускладнювати прохід до виходу з приміщення. Гілки ялинки повинні розташовуватися на відстані не менше 1 м від стін і стель. Забороняється застосування для прикраси ялинки саморобних електричних гірлянд, іграшок, виконаних з легкозаймистих матеріалів, вати.

3.5. При проведенні масового заходу категорично забороняється застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні, хлопавки, петарди і т.п.), влаштовувати світлові ефекти з використанням хімічних і інших речовин, які можуть сприяти виникненню загорянь.

3.6. Під час організації показу художніх фільмів у школі необхідно виконувати вимоги, передбачені Правилами пожежної безпеки.

3.7. До демонстрування кінофільмів допускаються особи, які мають права кіномеханіків або демонстратора вузькоплівкового кіно і талон з техніки пожежної безпеки.
3.8. Кінофільми потрібно демонструвати в приміщеннях першого поверху. Використання з цією метою приміщень інших поверхів може бути дозволене тільки при наявності вогнетривких перекриттів під залом для глядачів і не менше як двох самостійних виходів на сходові клітки.

3.9. Навчальні кінофільми дозволяється демонструвати безпосередньо в класі тільки на вузькоплівковому проекторі, встановленому з протилежного від виходу боку. Кількість глядачів при цьому не повинна перевищувати кількість учнів у даному класі.

3.10. Під час проведення новорічних ранків та вечорів ялинку потрібно встановлювати на стійкій основі (підставці, у бочці з піском) з таким розрахунком, щоб не закривати виходу з приміщення.

3.11. Гілки ялинки повинні бути на відстані не меншій за 1 м від стін і стелі.

3.12. Якщо в приміщенні немає електричного освітлення, ігри й танці біля ялинки слід організовувати в денний час.

3.13. Забороняється прикрашати ялинку целулоїдними та іншими легкозаймистими іграшками; обкладати підставку й гілки ялинки ватою, не просоченою вогнезахисною речовиною, обсипати ялинку бертолетовою сіллю, а також застосовувати свічки для освітлення ялинки.

3.14. Прикрашати ялинку ілюмінацією може тільки досвідчений електромонтер. Ілюмінація ялинок повинна бути змонтована надійно, з додержанням Правил улаштування електроустановок. Електричні лампочки повинні мати потужність не більшу як 25 Вт. Для ілюмінації ялинок треба використовувати гнучкі електропроводи з мідними жилами.

3.15. Електропроводи повинні мати справну ізоляцію і вмикатися в електромережу за допомогою штепсельних з'єднань. У разі несправності ілюмінації (нагрівання проводів, іскріння, миготіння лампочок) її необхідно негайно вимкнути.
3.16. Під час проведення новорічного свята забороняється:

  • запалювати в приміщенні різні феєрверки, бенгальські вогні, стеаринові свічки, користуватися хлопавками;
  • гасити повністю світло в приміщенні;
  • одягати дітей у костюми з вати й марлі, не просочені вогнетривкою рідиною (речовиною).

4. Вимоги охорони праці в аварійних ситуаціях

4.1. У разі виникнення пожежі слід негайно, дотримуючись спокою, евакуювати учнів та вихованців зі школи, використовуючи всі наявні евакуаційні виходи, повідомити про пожежу в найближчу пожежну частину і по можливості приступити до гасіння пожежі за допомогою доступних первинних засобів пожежогасіння.
4.2. При отриманні учасником масового заходу травми слід негайно повідомити про це керівнику заходу і адміністрації школи, по можливості необхідно надати потерпілому першу медичну допомогу, при необхідності відправити його до найближчої лікувальної установи.

5. Вимоги охорони праці після закінчення масового заходу

5.1. Прибрати у відведене для цих цілей місце інвентар і обладнання.
5.2. Ретельно провітрити приміщення і провести вологе прибирання.
5.3. Переконатися в дотриманні вимог до протипожежного стану приміщень, закрити вікна, кватирки, фрамуги і вимкнути світло.

6. Завершальні положення інструкції:

6.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці при проведенні масових заходів у школі повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.

6.2. Дана інструкція при проведенні масових заходів повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки при проведенні масових заходів умови не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.

6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника закладу загальної середньої освіти.

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                             _________________ Грицюк Л.К.   

 

Комунальний заклад

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
при проведенні позакласних заходів

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці при проведенні позакласних заходів розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року №1669.
1.2. Дана інструкція з охорони праці при проведенні позакласних заходів розроблена для класного керівника з метою забезпечення безпеки життя і збереження здоров'я дітей під час проведення позакласних заходів у школі.
1.3. За життя і здоров'я дітей несе відповідальність класний керівник.
1.4. Педагогічні працівники повинні забезпечити безпечні умови для проведення позашкільних заходів та несуть особисту відповідальність за порушення правил безпеки життєдіяльності, вимог охорони праці та санітарної гігієни, незалежно від того, призвели чи не призвели ці порушення до нещасного випадку.

1.5. Педагогічний працівник, який організовує позашкільні заходи має право відмовитись від дорученої роботи, не пов’язаної з його прямими обов’язками, якщо створилась небезпечна для його життя чи здоров’я ситуація, або для людей, які його оточують, і навколишнього середовища.

1.6. Чергування під час заходу здійснюють вчителі (з розрахунку на 10-12 дітей - 1 дорослий).

1.7. Захід закінчується в строго обумовлений час. Класні дискотеки, свята і т.д. закінчуються не пізніше 19.00, загальношкільні дискотеки - не пізніше 21.00.
1.8. Під час проведення позашкільних заходів педагогічні працівники контролюють дотримання учнями вимог охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки та санітарної гігієни.
1.9. За порушення вимог інструкції керівник позашкільного заходу несе особисту відповідальність згідно із законодавством України.

2. Вимоги безпеки перед початком проведення заходів

2.1. Відповідальні за проведення масових заходів перед початком проведення заходів повинні ретельно оглянути всі приміщення, запасні виходи і особисто переконатися в повній готовності їх щодо пожежної безпеки та в забезпеченні приміщення первинними засобами пожежогасіння, перевірити справність електроапаратури, задіяної на масових заходах.

2.2. Необхідно впевнитися у відповідності місця проведення позашкільного заходу вимогам безпеки життєдіяльності та охорони праці, санітарно-гігієнічним правилам.

2.3. Чітко визначити порядок i правила безпечного здійснення позашкільного заходу на всіх його етапах.

2.4. Приготувати все потрібне для проведення позашкільного заходу. Речі розмістити в сумці, пакеті тощо так, щоб вони не заважали при пересуванні до місця проведення заходу, не переобтяжували руки.

2.5. У дерев'яних будівлях шкіл і дитячих закладах, а також у будівлях із горючими перекриттями проводити масові заходи дозволяється в приміщеннях, розміщених не вище другого поверху.

2.6. Кількість місць у приміщеннях, призначених для проведення масових заходів, установлюється з розрахунку 0,75 м. кв. на одну людину. Заповнювати приміщення людьми понад установлену норму не дозволяється.

2.7. Забороняється проводити масові заходи, зокрема дитячі вечори і новорічні ялинки, спектаклі, концерти й кіносеанси, в тих шкільних та інших будівлях, які не відповідають правилам пожежної безпеки.

2.8. Коридори, проходи і виходи з будівель, призначені для евакуації людей, повинні бути вільними. Двері приміщень під час проведення масових заходів забороняється замикати на замок або запори, які важко відчиняються.
2.9. Біля кожних дверей повинен невідлучно перебувати черговий із числа викладацького, обслуговуючого персоналу або учнів старших класів.
2.10. Вікна приміщень не повинні мати решіток. На час проведення масових заходів вікна не можна зачиняти ставнями, якщо немає постійних джерел електроживлення; пересувна електростанція повинна встановлюватися на відстані не ближче як 10 м від будівлі і споруд.

2.11. Керівнику позашкільного заходу заборонено:

2.11.1. Приступати до роботи, якщо він перебуває на лікарняному. У разі погіршення самопочуття на місці проведення позашкільного заходу педагогічний працівник повинен повідомити про це адміністрацію закладу.
2.11.2. Вживати спиртні напої, палити під час проведення позашкільного заходу.
2.11.3. Залишати учнів без нагляду.

3. Вимоги безпеки під час проведення заходів

3.1. Під час проведення масових заходів із дітьми повинні невідлучно перебувати черговий вчитель, класний керівник чи вихователь. Вони зобов'язані стежити за точним виконанням заходів безпеки під час проведення масових заходів.

3.2. Під час показу спектаклів та інших заходів у школі не дозволяється влаштовувати світлові ефекти з використанням хімічних та інших речовин, що можуть спричинити загоряння.

3.3. При проведенні заходу строго дотримуються правил пожежної безпеки.
3.4. Під час проведення заходу не дозволяється відкривати вікна. Провітрювання здійснюється через фрамуги.

3.5. Не дозволяється ставити столи в кабінетах, де проводиться захід, один на інший. При необхідності столи і стільці можуть бути винесені в коридор. Поруч із ними повинен перебувати черговий вчитель.

3.6. Якщо при проведенні заходу передбачено частування для учнів, то класний керівник стежить за дотриманням санітарних норм.

3.7. Керівник позашкільного заходу повинен користуватись тільки безпечними, справними. засобами та приладами.

3.8. Усі види робіт при проведенні позашкільного заходу виконувати акуратно, чітко, неспішно, щоб не створювати нервозних ситуацій та паніки.

4. Вимоги безпеки після закінчення масових заходів

4.1. Керівник позашкільного заходу повинен закінчити захід у встановлений термін.
4.2. Керівник позашкільного заходу повинен перевірити стан здоров'я учнів та відповідно до результату вчинити необхідні дії.

4.3. Заборонено залишати учнів після закінчення позашкільного заходу без нагляду вчителя.

4.4. Після завершення заходу необхідно прибрати приміщення, де проводився захід. Класний керівник і чергові вчителі роблять обхід, перевіряючи чистоту і порядок на території.

4.5. Необхідно вимкнути з електромережі електроапаратуру (кінопроектор, прикраси на ялинці, аудіотехніку). Організувати вихід дітей із приміщення, прибрати його, вимкнути освітлення і зачинити приміщення на ключ.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. В аварійній ситуації керівнику позашкільного заходу необхідно виявити розсудливість, врівноваженість та діяти чітко за інструкцією, не вносячи паніки та нервозності серед його учасників.

5.2. У випадку пожежі першочерговим обов'язком кожного працівника ЗЗСО є рятування життя дітей.

5.3.  Керівник закладу, педагогічний і обслуговуючий персонал школи у разі виникнення пожежі зобовязані:

  • негайно повідомити про пожежу найближчу пожежну частину за телефоном 101, дати сигнал тривоги для місцевої добровільної пожежної частини;
  • вжити всіх залежних від них заходів щодо евакуації дітей з приміщень, дітей молодшого віку евакуюють у першу чергу. Евакуацію дітей треба починати з того приміщення, де виникла пожежа, а також із приміщень, яким загрожує небезпека поширення пожежі;
  • направити евакуйованих дітей у безпечне місце (будівлю);
  • одночасно негайно приступати до гасіння пожежі своїми силами й наявними в установі засобами пожежогасіння;
  • для зустрічі викликаної пожежної частини або дружини треба виділити особу з персоналу закладу, яка повинна чітко проінформувати начальника частини (дружини), що прибула, про те, чи всі діти евакуйовані з будівлі, яка горить або задимлена і в яких приміщеннях ще залишилися люди.

5.4. У разі необхідності надати першу медичну допомогу потерпілим і викликати швидку медичну допомогу за телефоном 103.
5.5. Керівник позашкільного заходу повинен вжити заходів для збереження життя і здоров’я учнів, працівників закладу освіти та власного життя у разі виникнення аварійних ситуацій і не ставити власними діями під загрозу життя і безпеку людей.

6. Завершальні положення інструкції:

6.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці при проведенні позакласних заходів повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.

6.2. Дана інструкція при проведенні позакласних заходів повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки при проведенні позакласних заходів умови не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.

6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника ЗЗСО.

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                      _________________ Грицюк Л.К.                    

Комунальний заклад

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
з перевезення учнів автомобільним транспортом

1. Загальні вимоги безпеки під час перевезення.
1.1. Інструкція з охорони праці з перевезення учнів автомобільним транспортом розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року N 1669 та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 «Про Правила дорожнього руху» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 553 від 11.07.2018).

1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-11 класу загальноосвітнього навчального закладу під час перевезення вихованців автомобільним транспортом.

1.3. Перевозити учнів, вихованців автомобільним транспортом дозволяється особам, віком 20 років і старшим, які вивчили цю інструкцію, які пройшли інструктаж з охорони праці, медогляд, які мають посвідчення водія 1 або 2 класу, категорію Д, Е і безперервний стаж роботи в якості водія не менше трьох останніх років.

1.4. До небезпечних факторів при перевезенні належать:

  • отримання травм транспортом в разі виходу на проїжджу частину під час посадки, або виходячи з автобуса;
  • травмування в ДТП, якщо порушуються правила дорожнього руху або при використанні технічно несправних транспортних засобів;
  • травмування в разі різкого гальмування автобуса;
  • травмування в дорожньо-транспортних пригодах.

1.5. Згідно з типовою інструкцією з перевезення дітей автомобільним транспортом дітей під час перевезення автобусом необхідний супровід двох дорослих. Батьки дітей не є супроводжуючими, на них не може бути покладена відповідальність за дотримання безпеки під час перевезення.
1.6. Автобус, призначений для перевезення дітей, повинен мати спереду і ззаду застережливий знак «Діти», а також вогнегасник і медичну аптечку.
1.7. Водій автобуса повинен строго дотримуватися цієї інструкції з перевезення дітей автомобільним транспортом, а також інструкції з пожежної безпеки для автотранспортного засобу.

1.8. При ДТП з отриманням травм дітьми, відповідальна за перевезення дітей особа зобов'язана доповісти по мобільному телефону, з найближчого пункту зв'язку або через проїжджаючих водіїв про те, що сталося, адміністрації установи і медичний заклад. Вжити термінових заходів з евакуації дітей з місця ДТП і, при необхідності, доставці постраждалих до найближчого медичного закладу.

1.9. Здійснюючи перевезення учнів, вихованців слід строго дотримуватися встановленого порядку перевезення і правил особистої гігієни.
1.10. Особи, які допустили невиконання або порушення правил, встановлених цією інструкцією з перевезення дітей автомобільним транспортом, несуть відповідальність відповідно до законодавства.

2. Вимоги техніки безпеки перед виїздом.

2.1. Перевезення дітей дозволяється строго за письмовим наказом керівника установи, наказ доводиться до відповідальних за перевезення під підпис.
2.2. Не пізніше, ніж за три дні до виїзду письмово сповіщаються правоохоронні органи за встановленою формою про перевезення дітей для вжиття заходів щодо дотримання безпеки перевезення.

2.3. Відповідальні за перевезення дітей особи повинні пройти цільовий інструктаж з правил перевезення дітей із записом в журналі реєстрації інструктажів з охорони праці, мати засоби мобільного зв'язку, список дітей, завірений керівником освітнього закладу, копію повідомлення правоохоронних органів про перевезення.

2.4. Необхідно провести інструктаж вихованців, учнів з правил поведінки під час перевезення з обов'язковим реєстраційним записом у журналі інструктажів.
2.5. Упевнитися в технічній справності автобуса по подорожньому листу і оглянувши автобус зовні.

2.6. Переконатися в наявності на автобусі спереду і ззаду попереджувального знака «Діти», а також вогнегасника і медичної аптечки.

2.7. При укладанні договорів із туристичними фірмами і власниками транспорту внести їх відповідальність за безпеку перевезення дітей на період проведення екскурсій, здійснення ними належного контролю умов перевезення дітей автобусами (наявністю ліцензії власника транспорту, проходження техогляду та ін.).

2.8. Здійснювати посадку учнів, вихованців в автобус з боку тротуару чи узбіччя дороги строго за кількістю посадкових місць. Стояти в проходах між сидіннями забороняється.

3. Вимоги безпеки під час поїздки.

3.1. Під час руху автотранспортного засобу необхідно дотримуватися дисципліни і виконувати всі вказівки старших. Необхідно своєчасно інформувати відповідального за перевезення дітей або його заступника про погіршення стану свого здоров'я або травмування.

3.2. При русі автобуса забороняється стояти і ходити по салону автобуса, забороняється висовуватися з вікон і виставляти в вікна руки.
3.3. Швидкість руху автобуса під час перевезення учнів, вихованців повинна бути не більше 60 км/год.

3.4. У світлий час доби перевезення вихованців, які навчаються, здійснювати з ввімкненим ближнім світлом фар.

3.5. Не допускається перевезення в автотранспортному засобі сторонніх осіб і заборонених до перевезення предметів (колючих і ріжучих, газових балончиків, скляних пляшок, легкозаймистих і горючих речовин, піротехнічних виробів і т.п.).

3.6. Щоб уникнути травмування в разі різкого гальмування автобуса слід упертися ногами в підлогу салону і руками міцно триматися за поручень, встановлений на попередньому сидінні.

3.7. Під час поїздки дотримуватися положень інструкції перевезення вихованців, учнів, дітей автомобільним транспортом.

3.8. Перед нерегульованим залізничним переїздом зупинити автотранспортний засіб, переконатися в безпеці проїзду через залізницю, а потім продовжити рух.

3.9. При перевезенні вихованців, які навчаються, двома і більше автобусами, колона повинна супроводжуватися співробітниками ДПП.

3.10. Заборонено перевозити дітей у темний час доби, в ожеледь, в умовах обмеженої видимості (туман, злива, снігопад, хуртовина), при штормовому попередженні, а також при обґрунтованій забороні поїздки правоохоронними органами.

4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

4.1. У разі виникнення неполадок у роботі двигуна і систем автобуса взяти праворуч, з'їхати на узбіччя дороги, зупинитися і усунути несправність. Рух автотранспортного засобу продовжити тільки після повного усунення  несправності.

4.2. У разі отримання дітьми травми необхідно надати першу медичну допомогу потерпілому, у разі необхідності доставити його до найближчого медичного закладу і доповісти про це адміністрації установи, а також батькам потерпілого.

4.3. У разі дорожньо-транспортної пригоди евакуювати дітей із місця ДТП, надати першу долікарську допомогу постраждалим, при необхідності відправити до найближчого медичного закладу, повідомити про те, що сталося за допомогою мобільного зв'язку в правоохоронні органи, швидку і адміністрацію установи.

4.4. При загорянні двигуна чи ходової частини автотранспортного засобу негайно зупинити автобус, евакуювати дітей на безпечну відстань і повідомити про подію за допомогою мобільного зв'язку в найближчу пожежну частину і адміністрації установи.

4.5. При перекиданні автобуса вжити всіх необхідних заходів для евакуації дітей з салону через запасні виходи, вікна, люки, попередньо відключивши масу.

5. Вимоги безпеки після закінчення поїздки.

5.1. З'їхати на узбіччя дороги або під'їхати до тротуару і зупинити автобус.
5.2. Виходити з автобуса строго з дозволу вчителя (старшого) у бік тротуару чи на узбіччя дороги.

5.3. Категорично забороняється виходити на проїжджу частину і перебігати дорогу.
5.4. Звірити за списком наявність усіх дітей.

5.5. Доповісти керівнику загальноосвітнього навчального закладу про завершення перевезення дітей, про відсутність травмування дітей.

6. Завершальні положення інструкції.

6.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці з перевезення учнів автомобільним транспортом повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.

6.2. Дана інструкція повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • при черговому впровадженні нової техніки і (або) нових технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки з перевезення вихованців автомобільним транспортом умови не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.

6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника ЗЗСО.

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                     _________________ Грицюк Л.К                                                                                    

Комунальний заклад

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
для чергового класу

1. Загальні вимоги охорони праці

1.1. Інструкція з охорони праці для чергового класу в школі розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року.
1.2. Інструкція з охорони праці розроблена для учнів загальноосвітньої школи, що виконують чергування по школі.

1.3. До чергування по школі допускаються учні класу, які пройшли інструктаж, а також їх класний керівник, що пройшов інструктаж з охорони праці для чергового класного керівника.

1.4. Чергові по школі повинні дотримуватися правил внутрішнього розпорядку школи, встановлених режимом праці і відпочинку.

1.5. Черговий клас приступає до виконання чергування згідно із затвердженим графіком чергування класів по школі.

1.6. Чергування класу починається і закінчується: 8.30 - 15.30 год.

2. Вимоги охорони праці до початку чергування класу
2.1. Черговий класний керівник з черговим адміністратором проводять обхід школи на предмет готовності до занять: опалення та температурний режим, освітлення, санітарний стан вестибюлю, кабінетів, роздягалень, сходів.

2.2. Черговий адміністратор спільно з черговим керівником о 8.20 год. проводять лінійку, на якій інструктують учнів про порядок чергування:

  • короткий аналіз попереднього дня чергування;
  • перевірка зовнішнього вигляду і чистоти взуття;
  • розподіл учнів по об'єктах (постах), поверхах, призначення старших.

2.3. Учні надягають бейджики (пов'язки на руки) чергових, розходяться по своїх постах.

3. Вимоги охорони праці під час чергування класу

3.1. Початок чергування - 8:30.

3.2. Протягом встановленого терміну під час перерв чергові зобов'язані перебувати на своїх постах і не допускати порушень норм поведінки учнями.
3.3. Чергові мають право в коректній формі зробити зауваження будь-якому учневі, що порушує вимоги порядку в школі.

3.4. Чергові повинні стежити і вимагати того, щоб учні пересувалися не поспішаючи, тримаючись за поручні, піднімалися по правій стороні сходів.
3.5.Чергові повинні стежити за тим, щоб учні дбайливо ставилися до шкільного майна.
3.6. Чергові стежать за тим, щоб учні не відкривали вікна, електричні розподільні щитки.

3.7. Чергові стежать за тим, щоб учні не влаштовували ігор, бійок на території школи, щоб не перевалювалися через перила і ін.

3.8. Чергові повинні оперативно доповісти про конфліктну ситуацію будь-якому вчителю, що знаходиться поруч, для того, щоб уникнути нещасного випадку. Самостійно не вживати ніяких фізичних дій у вирішенні конфлікту.
3.9. Чергові про будь-який нещасний випадок зобов'язані оперативно повідомити класному керівнику.

3.10. Чергові контролюють під час перерв вихід учнів зі школи.
3.11. Чергові про всі сторонні предмети, сторонніх осіб інформують чергового прибиральника приміщень та чергового класного керівника.

3.12. Чергові в їдальні (2 людини):

  • контролюють прибирання використаного посуду зі столів;
  • стежать за культурою споживання їжі, дисципліною;
  • стежать за тим, щоб їжу не виносили з їдальні.

3.13. Під час чергування учні:

  • забезпечують підтримання дисципліни на своїй ділянці, відстежують виконання школярами вимог внутрішнього розпорядку, вживають заходів щодо наведення порядку. Черговий контролює відповідність зовнішнього вигляду учнів, передає інформацію в кабінет заступника директора з виховної роботи (на бланку встановленої форми);
  • забезпечують порядок і дотримання санітарно-гігієнічних норм на перервах у коридорі, сходах, обідньому залі, на вході в школу;
  • виконують розпорядження чергового класного керівника, чергового вчителя;
  • доповідають про всі порушення та надзвичайні ситуації старшому черговому вчителю по поверху, своєму черговому класному керівнику;
  • не випускають учнів у холодну пору року на вулицю без верхнього одягу;
  • дотримуються правил даної інструкції з охорони праці чергового класу по школі;
  • особливу увагу звертають на об'єкти, зазначені в інструкції по об'єктах підвищеної небезпеки в школі.

3.14. Керівник чергового класу перевіряє чергових на постах, не допускає присутності в школі сторонніх осіб.

3.15. Черговий залишає свій пост із дзвінком на урок.

4. Вимоги охорони праці в аварійних ситуаціях

4.1. У разі отримання моральної або фізичної травми повідомити класному керівнику, надати допомогу потерпілому і супроводити в шкільний медичний пункт.

4.2. Якщо під час чергування в їдальні сталася поломка посуду, не збирати осколки незахищеними руками, а використовувати совок, віник або щітку.
4.3. У разі вимкнення електроенергії надати допомогу учням початкової школи, аби спуститися в гардероб і одягнути особисті речі.

5. Вимоги охорони праці після закінчення чергування класу

5.1. Після закінчення чергування кожен учень чергового класу здає черговому класному керівнику свій пост, повідомляє про порушення дисципліни і порушників.

5.2. Класний керівник чергового класу записує в журнал чергового адміністратора (класу) зауваження, що були в ході чергування. Найбільш серйозні зауваження або події доповідаються черговому адміністратору або директору негайно.

5.3. На шкільній лінійці в п'ятницю керівник чергового по школі класу доповідає про всі зауваження, порушення і найпомітніші події протягом тижня і передає чергування наступному класу.

6. Відповідальність чергових

6.1. За невиконання або порушення самими черговими Правил поведінки для учнів ЗЗСО і цієї інструкції черговий клас призначається на додатковий термін чергування.
6.2. За неякісне проведення чергування черговим учням може бути зроблено зауваження.

7. Заохочення чергового класу

7.1. Результати роботи чергових класів оцінюються черговим класним керівником відповідно до критеріїв (додаток № 1 до Інструкції), затвердженими учнівською радою старшокласників та вносяться у відкритий екран чергування по школі. За підсумками чергування, в кінці чверті три кращих класи нагороджуються солодкими призами.

8. Завершальні положення інструкції

8.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці для чергового класу у школі повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.

8.2. Інструкція потрібно переглянути в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • при черговому впровадженні нової техніки і (або) нових технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

8.3. Якщо протягом 5 років із дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки для чергових школи умови не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.

8.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника ЗЗСО.

Додаток 1

до Інструкції з охорони праці для чергового класу

Критерії оцінювання чергового класу в школі

Черговийклас_______________Термін чергування_________________
Старшийчерговий____________Класнийкерівник__________________

Чергування по школі

 

Максимальна оцінка за день чергування

Штрафи за критеріями

Штрафні бали

1 день

2 день

3 день

Зовнішній вигляд чергового класу

1 бал

   

Відсутність чергового на посаді

1 бал

   

Травматизм, пов'язаний з порушенням дисципліни на перервах

1 бал

   

Своєчасне реагування і виявлення порушників

1 бал

   

Збереження шкільного майна

1 бал

   

Контроль зовнішнього вигляду учнів

1 бал

   

Ведення документації чергового класу

1 бал

   

Звіт про чергування

    

Всього балів за кожен день

   

Бали за чергування

   

 Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                      _________________ Грицюк Л.К                                                                                   

Комунальний заклад 

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради 

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
для учнів та батьків і
з техніки безпеки в мережі Інтернет

1. Загальні положення інструкції з безпеки у мережі Інтернет
1.1. Інструкція для школярів молодших, середніх та старших класів з безпеки в мережі Інтернетрозроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року N 1669.
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-11 класів під час використання мережі Інтернет у навчальних та особистих цілях.

1.3. Типи небезпечних ситуацій, у які можуть потрапити учні у мережі Інтернет:
1.3.1. Доступ до сайтів, що не призначені для перегляду дітьми.

Дитина або підліток можуть знайти матеріали чи сюжети, які зображають насильство, провокуючи тим самим почуття ненависті у молодого покоління.
1.3.2. Контакти з незнайомими людьми через чати, системи миттєвих повідомлень, електронну пошту.

У мережі Інтернет збільшується кількість людей, які використовують подібні методи знайомств для того, щоб дізнатися у дитини інформацію особистого характеру про неї та її сім’ю. Оскільки реєстрація в Інтернеті проходить анонімно, учні можуть спілкуватись із небезпечним співбесідником. Деякі особи мають психічні відхилення, що може спричинити моральну шкоду дитині через Інтернет, а, інколи, на приватній зустрічі, і фізичну.
1.3.3. Надання інформації особистого (конфіденційного) характеру.
Учня можуть умовити надати інформацію про себе, таку як ім’я, прізвище, адреса, вік, фотокартка та ін., та про членів своєї сім’ї. Навіть якщо подібна інформація запитується джерелом, що заслуговує на довіру (організація, навчальний центр) такі дані мають надаватися дитиною лише за згодою батьків, чи інших дорослих.

1.3.4. Проблеми технологічного характеру.

Незнання дитини може призвести до неусвідомленого завантаження файлу чи небезпечного коду, що призведе до появи комп’ютерного вірусу.
1.3.5. Питання, пов’язані з покупками та фінансовими витратами.
В мережі Інтернет можна зробити будь-які он-лайн покупки. Це означає, що дитина може зробити покупку без відома дорослих.

2. Правила для школярів молодших класів з  техніки безпеки в мережі Інтернет

Під час використання мережі Інтернет учню молодших класів необхідно памятати загальні правила безпеки:

2.1. Завжди ставте питання батькам про незнайомі вам речі в Інтернеті. Вони детально розкажуть, що безпечно робити, а що може завдати шкоди.
2.2. Перед тим, як подружитися з ким-небудь в мережі Інтернет, запитайте у батьків, як вести безпечне спілкування.

2.3. Ні в якому разі не розповідайте про себе незнайомцям. Де і з ким ви живете, в якій школі навчаєтесь, номер телефону повинні знати виключно Ваші друзі і родичі.

2.4. Не надсилайте свої фотографії людям, абсолютно не знайомим Вам. Не можна, щоб зовсім незнайомі люди бачили Ваші фотографії, фотографії Ваших друзів або Вашої родини.

2.5. Ніколи не погоджуйтеся на особисту зустріч із людьми з Інтернету без супроводу батьків. В мережі Інтернет багато людей розповідають про себе вигадану інформацію.

2.6. Під час спілкування в Інтернет мережі, завжди будьте доброзичливі до інших людей. Не можна писати грубі слова, оскільки читати грубощі так само неприємно, як і чути. Ви можете випадково образити людину.
2.7. У разі, якщо вас хтось засмутив або образив, слід обов'язково розповісти батькам.

3. Правила для школярів середніх класів із безпеки в мережі Інтернет
3.1. Реєструючись на різних сайтах, завжди намагайтеся не вказувати особисту інформацію, тому що вона може бути доступна абсолютно незнайомим людям. Так само, не бажано розміщувати своє фото, даючи, таким чином, уявлення про Вашу зовнішність, абсолютно стороннім людям.
3.2. Користуйтеся веб-камерою виключно для спілкування з друзями. Стежте, щоб сторонні вам люди не могли бачити вашу розмову, тому що її можна записати.

3.3. Небажані листи від незнайомців називаються «Спам». Якщо ви раптом отримали такий лист, ніколи не відповідайте на нього. Якщо Ви відповісте на такий лист, людина, яка відправила його, знатиме, що ви використовуєте свою електронну поштову скриньку і буде продовжувати надсилати вам спам.
3.4. У разі, якщо ви отримали лист з абсолютно незнайомої адреси, його бажано не відкривати. Такі листи часто містять віруси.
3.5. Якщо ви отримуєте листа з неприємним і образливим для вас вмістом або хто-небудь веде себе по відношенню до вас неналежним чином, обов'язково повідомте про це.

3.6. Якщо раптом вас хто-небудь засмутив або образив, розкажіть про все дорослому.

4. Правила для школярів старших класів із безпеки в мережі Інтернет
4.1. Не рекомендується розміщення особистої інформації в Інтернет мережі. Особиста інформація: номер вашого мобільного телефону, адреса електронної пошти, домашня адреса і ваші фотографії, фотографії членів вашої родини або друзів.

4.2. Якщо ви викладете фото або відео в Інтернеті - будь-хто може подивитися їх.

4.3. Ніколи не відповідайте на Спам (небажану електронну пошту).
4.4. Не можна відкривати файли, отримані від невідомих Вам людей. Ви ж не знаєте, що в дійсності містять ці файли - в них можуть знаходитися віруси або фото / відео з «агресивним» вмістом.

4.5. Ніколи не додавайте незнайомих вам людей у свій список контактів в IM (ICQ, MSN Messenger і т.д.).

4.6. Не забувайте, що віртуальні друзі і знайомі можуть бути не тими насправді, за кого себе видають.

4.7. Якщо біля вас або поблизу з вами немає родичів, ніколи не зустрічайтеся в реальності з людьми, з якими ви познайомилися в Інтернет мережі. Якщо ваш віртуальний друг насправді той, за кого себе видає, він із розумінням поставиться до вашої турботи про власну безпеку!
4.8. У будь-який час можна розповісти дорослим, якщо вас хтось образив.

5. Рекомендації для батьків щодо безпеки дітей у мережі Інтернет
5.1. Відвідуйте мережу разом із дітьми та закликайте дітей розповідати про свій досвід користування Інтернетом.

5.2. Привчіть дитину розповідати вам про все, що їх турбує в Інтернеті.
5.3. Якщо діти спілкуються в чатах, використовують програми миттєвого обміну повідомленнями, грають в он-лайн ігри чи використовують інші програми, що потребують реєстраційного імені, допоможіть дитині вибрати програму і переконайтесь, що вони не містять ніякої особової інформації.
5.4. Наполягайте на тому, щоб діти ніколи не надавали свою адресу, номер телефону або іншу особисту інформацію незнайомим людям.
5.5. Поясніть дітям, що різниця між правильним та неправильним однакова: як в Інтернеті, так і в реальному житті.

5.6. Навчіть дітей поважати інших в Інтернеті. Переконайтесь, що вони знають про те, що правила гарної поведінки діють всюди - навіть у віртуальному світі.

5.7. Наполягайте на тому, щоб діти поважали власність інших в Інтернеті. Поясніть, що незаконне копіювання чужої роботи - музики, комп’ютерних ігор та інших програм є крадіжкою.

5.8. Поясніть дітям, що їм не варто зустрічатися з людьми, з якими вони познайомилися в Інтернеті. Поясніть, що ці люди насправді можуть бути не тими, за кого вони себе видають.

5.9. Поясніть дітям, що не все, що вони бачать в Інтернеті чи про що читають – є правдою. Привчіть їх запитувати у вас, якщо вони в чомусь не впевнені.
5.10. Контролюйте роботу дітей в Інтернеті за допомогою сучасних програм. Вони допоможуть відфільтровувати шкідливий вміст, визначити, на які сайти дитина заходить та що вона на них робить.

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                     _________________ Грицюк Л.К.                                                                                  

Комунальний заклад

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
«Правила користування мобільними телефонами»

1. Загальні положення інструкції

1.1. Інструкція з охорони праці «Правила користування мобільними телефонами» розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, на виконання вимог Статуту школи та правил внутрішнього розпорядку загальноосвітнього навчального закладу, наказу Міністерства освіти і науки України від № 910 від 07 серпня 2014 року «Про скасування наказу Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2007 року № 420», для підвищення ефективності навчально-виховного процесу, формування культури користування мобільними телефонами у ЗНЗ.
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги користування мобільними телефонами для учнів 1-10 класів під час проведення уроків та під час перерв у спеціальній школі.

1.3. Дані правила обов'язкові для вивчення і дотримання всіма учнями спеціальної школи.

1.4. Правила користування мобільними телефонами складено з метою:

  • збільшення якості та ефективності одержуваних освітніх послуг у школі;
  • створення психологічно комфортних умов для педагогів у здійсненні навчального процесу в загальноосвітньому навчальному закладі;
  • захисту простору школи від спроб пропаганди культу насильства, жорстокості;
  • звести до мінімуму шкідливий вплив мобільних телефонів на здоров'я учнів;
  • захисту цивільних прав школярів на використання мобільних телефонів;
  • забезпечення збереження особистого майна учнів;
  • дотримання особистої безпеки учнів загальноосвітнього навчального закладу.

1.5. Відповідальність за збереження мобільного телефону пролягає повністю на його власника. Спеціальна школа не несе відповідальності за збереження телефонів, що належать учням, крім випадків передачі їх на зберігання співробітникам школи.

1.6. Всі без винятку випадки крадіжок майна розглядають у визначеному законом порядку і розкривають згідно із законодавством України.
1.7. Спеціальна школа не займається пошуком вкрадених або загублених мобільних телефонів у учнів і співробітників школи. Випадки крадіжок мобільних телефонів розглядаються тільки за заявою власника телефону в місцевому відділенні поліції.

1.8. Використання телефонів у спеціальній школі не обмежується в разі виникнення надзвичайної ситуації.

1.9. Мобільний телефон є особистою власністю учня.

1.10. При порушенні або невиконанні цієї інструкції з використання мобільних телефонів у школі учні можуть бути притягнені до дисциплінарної відповідальності відповідно до Статуту школи і Положення про заохочення та покарання для учнів.

2. Обов'язки учнів

2.1. У школі учень зобов'язаний повністю вимкнути сигнал виклику абонента свого телефону (тобто перевести його в режим «без звуку»).
2.2. Перед початком уроків та заходів (шикування, виховні чи корекційні години, святкові, спортивні та інші заходи), учні зобов'язані вимкнути телефон і покласти його в портфель, ранець і т.п.

2.3. Повідомити своїм батькам, родичам час перерв (змін) між заняттями, заходами, для здійснення ними дзвінків саме під час перерв (змін) між уроками та іншими заняттями.

2.4. Під час перерви слід дотримуватися культури використання засобів мобільного зв’язку:

  • не говорити голосно;
  • не включати голосно музику;
  • під час розмови дотримуватися правил спілкування.

2.5. Суворо дотримуватися цієї інструкції з правил користування мобільними телефонами у школі, пояснювати дані правила молодшим школярам.

3. Учням категорично заборонено

3.1. Носити телефон на шиї, класти його в нагрудні кишені, в кишені штанів і спідниць, а також вмикати телефон в електричну мережу школи для підзарядки.
3.2. Класти мобільний телефон на парту.

3.3. Встановлювати під час уроків мобільний телефон в наведені нижче режими:

  • аудіовідтворення (прослуховування музики, мови (режим «плеєр»), в тому числі через навушники);
  • фото і відеовідтворення (для ігор, перегляду зображень, текстів, малюнків, відеозаписів, фотографій);
  • режими «калькулятор», «годинник», «дата», «секундомір», «календар», «блокнот», «записна книжка» і т.п.;
  • звукозапис (режим «диктофон»).

3.4. Категорично заборонено розмовляти і відправляти SMS-, MMS- та інші види повідомлень, використовувати послуги Wi-Fi, Bluetooth та ін.
3.5. Учням строго заборонено демонструвати іншим учням функціональні можливості свого мобільного телефону.

3.6. Категорично забороняється за допомогою телефону показувати оточуючим відео і фото, де пропагується насильство, жорстокість, а також які здатні завдати шкоди іміджу школи, в тому числі за допомогою зйомки з подальшою демонстрацією оточуючим сцен насильства і вандалізму.
3.7. За допомогою телефону завдавати шкоди іміджу спеціальної школи, а саме: робити зйомку в стінах школи режисованих (постановочних) сцен насильства, вандалізму, в тому числі з метою подальшого показу навколишнім.

4. Права учнів

4.1. Під час перерв між уроками учень має повне право:

  • ввімкнути свій мобільний телефон;
  • перевірити наявність і подивитися номери пропущених викликів;
  • прочитати sms-повідомлення і, якщо в цьому є необхідність, перетелефонувати;
  • зателефонувати або відправити sms-повідомлення, якщо це необхідно, при цьому для розмови по телефону слід вийти з приміщення в коридор або в хол і розмовляти тихо і коротко.

  4.2. Використовувати мобільні телефони (телефонувати і відправляти sms-повідомлення) тільки для швидкого зв’язку учня:

  • зі своїми батьками, родичами і виключно у випадках крайньої необхідності;
  • зі спеціальними та екстреними службами міста (пожежна служба - 101, поліція - 102, швидка медична допомога - 103, служба екстреної допомоги - 112 і т. п.);
  • якщо подзвонити по мобільному телефону можна після завершення занять або заходів, так і слід зробити (зателефонувати після завершення занять або заходів).

4.3. Школярі мають повне право використовувати кошти мобільного зв'язку на території спеціальної школи.

5. Відповідальність учнів

За недотримання цих правил передбачена наступна відповідальність:
5.1. До учнів, які порушили будь-які вимоги даних Правил використання мобільних телефонів у школі, можуть бути застосовані такі заходи впливу - попередження, запис у щоденнику, повідомлення або виклик батьків (або тих, хто їх замінює) для проведення роз'яснювальних бесід.

5.2. У разі неодноразового порушення цих правил педагогічний працівник загальноосвітнього навчального закладу має право:

  • зробити учневі зауваження;
  • повідомити про порушення цих Правил у вигляді доповідної директору спеціальної школи (з написанням пояснювальної учнем);
  • викликати в школу батьків цієї дитини для проведення бесіди.

5.3. У разі систематичного або грубого порушення дозволяється вилучити телефон у школяра в присутності комісії в складі трьох осіб і скласти акт вилучення у двох примірниках (один примірник акта видається батькам учня).

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                     _________________ Грицюк Л.К.                                                                                      

Комунальний заклад 

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
при виконанні суспільно-корисних робіт

1. Загальні вимоги інструкції з охорони праці під час виконання суспільно-корисних робіт

1.1. Інструкція з охорони праці під час виконання суспільно-корисних робіт розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 в редакції від 30 січня 2017 року № 140.
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-10 класів, вчителів та вихователів під час суспільно-корисних робіт.
1.3. До суспільно-корисних робіт або суспільно-корисної праці можуть залучатися особи будь-якого віку, які не мають фізичних і медичних протипоказань для трудової діяльності (педагогічний і технічний персонал школи, учні).

1.4. Інструкція з охорони праці під час виконання суспільно-корисних робіт розроблена для учнів і вчителів, які беруть участь у виконанні суспільно-корисних робіт протягом проведення суботників, недільників, під час прибирання території, холів та кабінетів школи.

1.5. Учні можуть займатися суспільно-корисною працею тільки під керівництвом вчителя, вихователя, ознайомившись при цьому з цією інструкцією з охорони праці.

1.6. Класний керівник та вихователь несуть повну відповідальність за збереження життя і здоров'я школярів під час суспільно-корисних робіт.

1.7. З учнями, які беруть участь у суспільно-корисній праці, учителем та вихователем повинен бути проведений інструктаж з охорони праці. Особливу увагу при інструктуванні повинні звернути на застосування безпечних прийомів і способів виконання роботи, використання інструментів і пристосувань тільки за призначенням, заборонено самовільно залишати місце виконання робіт, дотримання вимог безпечної організації діяльності. Також викладач повинен ознайомити працюючих із переліком усіх потенційно небезпечних і шкідливих факторів, які можуть бути в конкретному місці.

1.8. Характерні небезпечні і шкідливі фактори при виконанні суспільно-корисних робіт:

  • відсутність трудових навичок і вправності в учнів, нескоординовані рухи під час роботи;
  • дитячі пустощі;
  • хуліганські дії сторонніх осіб;
  • тепловий удар;
  • пожежна небезпека,
  • електронебезпека;
  • фізичне навантаження.
  • запиленість повітря або вітер;
  • гострі кромки, задирки і нерівності поверхонь інвентарю та інструменту.

1.9. Під час суспільно-корисної праці учням повинні бути видані в установленому порядку засоби індивідуального захисту (халат, рукавиці).
1.10. На час роботи вчителю (вихователю) має бути виділена медична аптечка з набором необхідних засобів для надання першої долікарської допомоги потерпілому у нещасному випадку.

1.11. Час зайнятості суспільно-корисною працею не повинен перевищувати встановленої кількості годин на день:

  • для учнів 2-4 класів - до двох годин на день;
  • для учнів 5-7 класів - до трьох годин в день;
  • для учнів 8-9 класів - до 4 годин на день;
  • для учнів 10 класів до 6 годин на день.

1.12. Знання та дотримання вимог цієї інструкції при виконанні суспільно-корисних робіт є обов'язковими для вчителя, вихователя та учнів, зайнятих у суспільно-корисній праці. До осіб, що допустили їх порушення, в залежності від тяжкості та наслідків, повинні бути застосовані види відповідальності, встановлені законодавством України.

2. Вимоги безпеки перед початком суспільно-корисної праці

2.1. Перед початком суспільно-корисної роботи вчителю необхідно:

  • ознайомитися зі змістом та обсягом майбутньої роботи, оглянути ділянки діяльності. Особливу увагу при цьому потрібно звернути на забезпечення дотримання вимог охорони праці.
  • перевірити поіменний список учнів, зайнятих суспільно-корисною працею, під його особистим керівництвом.
  • перевірити справність інвентарю, пристосувань, засобів захисту, спецодягу, простежити, щоб кожен учень був забезпечений усім необхідним.
  • оглянути робочу зону і переконатися в тому, що всі колодязі закриті кришками, ями і траншеї огороджені, а на території немає гострих предметів (дроту, арматури, битого великого скла і т. п.).

2.2. Перед початком виконання суспільно-корисної роботи учням необхідно:

  • одягнути халати, застебнути їх на всі ґудзики, вдягнути рукавички або рукавиці;
  • перевірити стан свого робочого інвентарю, при необхідності повідомити свого керівника про виявлені недоліки.

2.3. Забороняється приступати до роботи, якщо на ділянці є порушення правил охорони праці.

3. Вимоги безпеки під час суспільно-корисної роботи

3.1. Класний керівник, вихователь, який відповідає за організацію та виконання суспільно-корисної роботи, повинен контролювати:

  • ритм і режим роботи;
  • наявність школярів на ділянці робіт відповідно до розподілу завдань;
  • використання учнями засобів індивідуального захисту;
  • поведінку школярів.
  • дотримання норми гранично допустимих навантажень при підйомі і переміщенні тягарів учнями вручну:

Для учнів початкових класів – не більш 3 кг.

 

Дівчата

Хлопці

До 15 років

5,0 кг.

8,2 кг.

До 16 років

8,0 кг.

12,0 кг.

До 17 років

9,0 кг.

16,4 кг.

До 18 років

10,2 кг.

16,4 кг.

3.2. Для попередження травм і захворювань під час прибирання приміщень необхідно: 

  • переносити воду у відрах обережно, відра повинні мати справну ручку;
  • зафіксувати відкриті стулки вікон у приміщенні, яке прибираєте;
  • під час прибирання підлоги користуватися тільки теплою водою.
  • прибирання здійснювати вологою щіткою і ганчіркою, бо піднятий при вбиранні пил може стати причиною захворювання (алергічної реакції);
  • використовувати під час прибирання тільки нейтральні миючі засоби;
  • не користуватися несправними вентилями і кранами, при наповненні ємності спочатку відкривати кран із холодною, а потім кран із гарячою водою.
  • при вологому прибиранні необхідно уникати потрапляння води на дроти, електрообладнання та інші електротехнічні пристрої.
  • щоб уникнути застудних захворювань під час суспільно-корисної праці слід уникати протягів (не відчиняти одночасно вікна і двері для провітрювання).

3.3. Забороняється при прибиранні приміщень:

  • викидати сміття через вікно у двір на вулицю;
  • виконувати дітям роботу на висоті;
  • притягнення учнів до прибирання санвузлів, туалетних кімнат і інших приміщень з приготуванням і використанням дезінфікуючих розчинів.
  • побілка дерев та бордюрів здійснюється тільки працівниками школи.

3.4. Під час прибирання території школи необхідно:

  • прибирання склобою проводити з використанням совка і віника або мітли;
  • перед поливанням клумб і газонів переконатися в справності поливального шланга;
  • при виявленні обірваного або оголеного електропроводу не підходити близько і не торкатися його кінців;
  • сміття збирати в певному для цього місці. Вивіз сміття організовує заступник директора з господарської роботи;
  • при появі на території, яка прибирається, транспорту припинити прибирання на час його проїзду.

3.5. При прибиранні території школи:

  • щоб уникнути травм, не треба класти граблі, скребки та інший інструмент загостреною частиною вгору;
  • лопати, граблі, вила, сапи тощо не передавати один одному кидком, переносити їх тільки у вертикальному положенні загостреною частиною вниз;
  • забороняється працювати без рукавичок;
  • забороняється збирати сміття, бите скло та інші гострі предмети незахищеними руками;
  • забороняється спалювати сміття, суху траву і листя.

3.6. При різних видах суспільно-корисної праці повинні дотримуватися:

  • правил безпеки організації робіт;
  • норм допустимих вікових навантажень при підйомі і переміщенні тягарів вручну;
  • відповідності використовуваного інструменту, пристосувань до вимог безпеки (надійність кріплення ручок, окремих елементів, відсутність задирок і т.п.).

3.7. При погіршенні стану здоров'я учнів необхідно довести до відома викладача, який зобов'язаний вжити відповідних заходів.
3.8. У разі порушення правил поведінки та вимог безпеки вчитель може накласти на учня дисциплінарне стягнення. При виконанні робіт поза територією школи не допускається відправляти порушника до навчального закладу без супроводу дорослої особи, призначеної викладачем.

4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

4.1. При будь-яких помічених недоліках, порушеннях, явищах, які можуть привести до аварійної ситуації, кожен зайнятий суспільно-корисною працею зобовязаний:

  • припинити роботу;
  • попередити школярів про небезпеку;
  • довести до відома викладача;
  • всі подальші дії повинні здійснюватися лише за вказівкою вчителя.

4.2. У нещасних випадках із учнями класний керівник чи вихователь повинен невідкладно надати першу долікарську допомогу потерпілому, а в разі необхідності забезпечити доставку до лікувальної установи.
4.3. При виникненні загоряння терміново покинути місце загоряння і задимлення, терміново повідомити по телефону 101 і при можливості вжити заходів щодо ліквідації вогнища загоряння первинними засобами пожежогасіння.
4.4. Класний керівник чи вихователь повинен в обов'язковому порядку довести до відома директора школи інформацію про нещасні випадки під час роботи, якщо такі були.

5. Вимоги безпеки після закінчення суспільно-корисної роботи
5.1. Учні, зайняті суспільно-корисною працею, повинні довести до відома закріпленого за ними вчителя про виконання дорученого завдання. Самовільно йти з ділянки роботи забороняється.

5.2. Школярі після закінчення роботи повинні очистити і здати в комору установи інструмент, пристосування.

5.3. Зняти спецодяг і ретельно вимити обличчя і руки з застосуванням нейтральних миючих засобів, що не дратують шкіру.

5.4. Якщо суспільно-корисна робота виконувалася поза територією навчального закладу, перехід до школи має бути здійснений організовано з дотриманням вимог безпеки.

5.5. Класний керівник чи вихователь повинен володіти інформацією про закінчення роботи кожним учнем відповідно до наявного списку.

5.6. Класний керівник чи вихователь зобов'язаний проінформувати заступника директора з господарської частини школи про хід і завершення суспільно-корисної роботи.

6. Завершальні положення інструкції

6.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці при виконанні суспільно-корисних робіт повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.

6.2. Інструкція повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • при черговому впровадженні нової техніки і (або) нових технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки при виконанні суспільно-корисних робіт умови праці не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника ЗЗСО.

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                    ________________ Грицюк Л.К.                                                   

Комунальний заклад 

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
щодо попередження суїциду серед учнів

Інструкція з охорони праці щодо попередження суїциду серед учнів визначає і регулює організацію діяльності персоналу закладу загальної середньої освіти щодо максимального зниження ризику самогубств серед учнів школи. Заходи, спрямовані на профілактику та попередження самогубств серед учнів не повинні обмежувати їх права, завдавати їм моральної або фізичної шкоди.

1. Початкові заходи

1.1. У разі, коли помічена схильність учня до суїциду:

  • необхідно дуже уважно вислухати підлітка, який зважився на самогубство. У стані душевної кризи будь-кого з нас необхідно, щоб нас хто-небудь вислухав.
  • слід докласти всіх можливих зусиль, щоб зрозуміти проблему, яка ховається за словами;
  • оцініть серйозність намірів і почуттів підлітка. Якщо він (вона) вже склав (а) певний план суїциду, то ситуація серйозніша, ніж у разі, коли ці плани розпливчасті і невизначені;
  • оцінити глибину емоційної кризи. Дитина може відчувати дуже серйозні труднощі, але при цьому не думати про суїцид. Найчастіше людина, яка недавно перебувала в стані депресії, несподівано починає бурхливу, невпинну діяльність. Такий характер поведінки також може бути підставою для тривоги;
  • слід дуже уважно ставитися до всього, навіть найменших образ і скарг. Не можна нехтувати нічим зі сказаного. Діти можуть і не давати волю своїм почуттям, тим самим приховуючи наявні у них проблеми, але в той же час можуть перебувати в стані глибокої депресії;
  • не слід боятися прямо запитати, чи не замислюється підліток про суїцид. Практика показує, що таке питання вкрай рідко приносить шкоду. Найчастіше дитина рада можливості відкрито розповісти про свої проблеми.

1.2. Нижчеперелічені питання і зауваження допоможуть почати розмову про самогубство і визначити ступінь ризику в певній ситуації:

  • Схоже, у тебе щось сталося. Що тебе турбує? (Так можна почати бесіду про проблеми дитини).
  • Ти замислювався коли-небудь про самогубство?
  • Яким чином ти плануєш це зробити? (Це питання допоможе визначити ступінь ризику. Чим більш докладно складений план, тим більша ймовірність його виконання).

1.3. Твердження про те, що криза вже пройшла, не повинно вводити вас в оману.
Найчастіше підліток відчуває полегшення після розмови про самогубство, але через деякий час знову повернеться до тих же думок.
Тому не залишайте його на самоті навіть після успішної розмови. Слід підтримувати його і бути наполегливим.

Кожна людина в стані душевної кризи потребує строгих стверджувальних вказівок. Усвідомлення вашої компетентності, що Ви зацікавлені його долею і готові надати допомогу дадуть йому емоційну підтримку. Слід переконати дитину в тому, що вона зробила правильний крок, прийнявши вашу допомогу.
Потрібно оцінити її внутрішні можливості. Якщо людина здатна аналізувати і сприймати поради оточуючих, їй буде набагато легше відновити душевні сили і стабільність.

1.4. Потрібно врахувати і інші можливі джерела допомоги: друзів, родину, лікарів, священників, до яких можна звернутися. Слід спробувати переконати підлітка звернутися за допомогою до фахівців (психолога, лікаря). В іншому випадку потрібно звернутися до них самим, щоб спільно розробити стратегію допомоги.

2. Як можна надати допомогу людині з суїцидальними нахилами

2.1. В першу чергу, необхідно зрозуміти і запам'ятати, що далеко не кожен потенційний самогубець є психічно хворим. І тих, кого витягли з того світу, зовсім не обов'язково таврувати психіатричним діагнозом. Взагалі, суїцид не є приводом для засудження. Ясна річ, що людина вибрала не найкращий і не найрозумніший варіант вирішення проблеми. Але це не її вина. Її біда в тому, що інших способів вона знайти не змогла.
2.2. Не потрібно довіряти і широко поширеному міфу про те, що «хто говорить про самогубство, ніколи цього не зробить». У деяких випадках заява про можливе самогубство може бути і демонстрацією, але це може бути і криком про допомогу, який вирвався абсолютно випадково. І неспеціалісту «діагноз» у такому разі поставити дуже складно. Тому не можна пропускати їх повз вуха, а слід приділяти увагу подібним заявам.
2.3. Дуже важливо пам'ятати, що часто людині, яка перебуває в стані гострої кризи, необхідно просто виговоритися - емоціям потрібен вихід. Адже, ймовірно, що вона не може довірити свої почуття кому-небудь із близьких людей. Тому щирий інтерес, проявлену участь або просто терпляче вислуховування може врятувати від суїциду ще одну людину.
2.4. У випадку, якщо ваш учень у якийсь момент став вести себе занадто ризиковано - це теж є приводом для того, щоб прислухатися до його проблем. Нічого, що він цілком сильна особистість - можливо, йому просто бракує душевного тепла і розуміння? Варто врахувати, що прихований самогубець часто сам вам ніколи не поскаржиться.

2.5. Необхідно бути дуже обережними з демонстративними самогубцями. Дуже поширений в народі метод відмовити за допомогою фрази - «чого встав, стрибай давай» - може спрацювати з точністю до навпаки. В такому випадку краще сказати такому самогубцю, що рішення про суїцид - справа дуже особиста і вся відповідальність за таке рішення лежить на виключно самій людині.

2.6. Якщо ж хто-небудь за допомогою спроб самогубства вами відкрито маніпулює, найкращий спосіб - триматися від нього якнайдалі (без глядачів вистава не відбудеться). Чи не підтримуйте розмову непридатними способами. Звичайно, підтримати інші методи розмови, найбільш допустимі, тут можна і навіть необхідно.

2.7. Слід показати людям, схильним до демонстративного самогубства, що зовсім не обов'язково значима особистість, об'єкт його уваги, відреагує саме так, як цього хоче самогубець: цілком імовірно, що об’єкт зовсім не горюватиме над могилою, а весь навколишній світ не мучитиме себе почуттям провини. І переконатися в цьому самому особисто у самогубця вже не буде можливості. Навіщо ризикувати своїм життям лише для того, щоб спробувати «комусь щось довести»? Кращий варіант спробувати вийти на діалог конструктивними методами, а такі методи є в будь-якій ситуації. І Ви зможете допомогти учневі, відкривши їх для нього.
2.8. Вкрай складно відмовити дитину від самогубства, вказуючи на його почуття обов'язку: не можна завдавати болю батькам, не можна залишати близьких, ти не маєш на це права ... Такого виду тиск може тільки підштовхнути до фатального кроку: мовляв, я настільки вже нічого не значу, що і життям власним розпоряджатися не маю права! Потрібно постаратися переконати цю дитину в тому, що якщо вона бажає в цьому житті бути значущою особистістю: чи не краще буде докласти свою голову і руки до того, щоб домогтися значущості найбільш адекватними методами?
2.9. Вкрай важливо переключити потенційного самогубця з думки про самогубство. Але не можна говорити йому «Та ти не думай про це!»; його думки будуть знову і знову повертатися до «забороненого плоду». Проведіть такий експеримент. Уявіть, що вам сказали: «Не думай про слона». Ну і як, про що ви зараз в першу чергу подумали? Ото ж бо й воно. Точно так само не слід прямо відмовляти людини «не думати про суїцид». Краще дати йому іншу роботу для мозку!

2.10. Слід скористатися допомогою фахівця. Якщо Ви відзначили в поведінці, зовнішньому вигляді, під час бесіди з дитиною можливі ознаки самогубства, не намагайтеся вирішити дану проблему самі, не бійтеся звернутися за допомогою до психолога освітньої установи. Це зробить великий внесок у порятунок чужого життя.

2.11. Завжди пам'ятайте, що винних у суїциді, як правило, немає. Будь-яке самогубство - це особисте, усвідомлене рішення самої людини. І розпоряджатися своїм життям - невід'ємне право кожної особистості. Але найкращою профілактикою самогубства є надання можливості кожному відчути це право, так само як і право шукати інші способи вирішення проблем. Коли людина відчуває себе потрібним хоча б самому собі, якщо він має право голосу хоча б по відношенню до себе самого - вже хоча б, тому життя починає представляти для нього досить велику цінність!

3. Прийоми попередження суїцидів

3.1. Не слід ставитися поблажливо до учня: він вже не «на верхньому рівні дитячості», а на «нижньому рівні дорослості».

3.2. Завжди вислухайте - «Я чую тебе». Не намагайтеся втішати загальними фразами типу «Ну, все не так погано», «Вам стане краще», «Не варто цього робити». Потрібно дати йому можливість вимовитися. Задавайте йому питання і уважно слухайте.

3.3. У разі, якщо його слова вас лякають, необхідно сказати про це прямо. Його вже пізно оберігати: йому потрібна допомога, а не фальшиві запевнення про те, що все добре.

3.4. Обговорюйте - відкрите обговорення планів і проблем усуває тривожність. Не варто боятися говорити про це - більшість людей відчувають незручність, кажучи про суїцид, і це проявляється в запереченні або уникненні цієї теми. Розмови не можуть спровокувати суїциду, тоді як уникнення цієї теми збільшує тривожність, підозрілість до співрозмовника.
Не тисніть на нього. Але покажіть, що його доля вам небайдужа.
3.5. Будьте дуже уважні до непрямих показників при передбачуваному самогубстві. Будь-яку жартівливу згадку або загрозу потрібно сприймати всерйоз. Підлітки часто заперечують, що говорили серйозно, намагаються висміювати співрозмовника за його зайву тривожність, можуть зображати гнів. Говоріть, що ви приймаєте їх серйозно.

3.6. Ставте питання - узагальнюйте, виконуйте рефреймінг - «Таке враження, що ти насправді говориш ...», «Більшість людей замислювалося про самогубство ...», «Ти коли-небудь думав, як зробити його?» Якщо вами отримана відповідь, переходите на конкретику. Пістолет? А ти коли-небудь стріляв? А де ти його візьмеш? Що тоді станеться? А що, якщо ти схибиш? Хто тебе знайде? Ти думав про своє поховання? Хто на нього прийде? Недомовлене, приховане ви повинні зробити явним. Допоможіть підлітку відкрито говорити і думати про своїх задумки.

3.7. Підкреслюється тимчасовий характер проблем - визнайте, що його почуття дуже сильні, проблеми дуже складні - дізнайтеся, як ви можете допомогти, тому що вам він уже довіряє. Постарайтеся дізнатися, хто ще міг би допомогти в даній ситуації.

3.8. Якщо ви не дуже добре розбираєтеся в темі, відправте дитину до того, хто краще вас зможе зрозуміти його почуття (іншого фахівця). Шукайте інформацію разом із ним. У цьому випадку, визнавши свою некомпетентність, ви завоюєте повагу. Надалі, коли ситуація проясниться, зможете допомогти доброю порадою.

4. Завершальні положення інструкції

4.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці щодо профілактики самогубств серед учнів повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.
4.2. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції умови не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.

4.3. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції з попередження суїциду серед підлітків покладається на відповідального за охорону праці співробітника загальноосвітнього навчального закладу.

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                     _________________ Грицюк Л.К.                                                                                  

Комунальний заклад

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
"Об'єкти підвищеної небезпеки"

1. Загальні відомості про школу, об'єкти підвищеної небезпеки
1.1. Інструкція з охорони праці про об'єкти підвищеної небезпеки у школі розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року N 1669 та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 «Про Правила дорожнього руху» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 553 від 11.07.2018).

1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-10 класів під час перебування на території об’єктів підвищеної небезпеки у спеціальній школі.

1.3. Ця інструкція з охорони праці безпосередньо визначає об'єкти в школі і на прилеглій її території, на які учням і співробітникам необхідно звернути підвищену увагу і проявити на них обережність з метою застереження травмування.
1.4. Даний інструктаж з охорони праці "Об'єкти підвищеної небезпеки" проводиться з учнями на початку навчального року.
1.5. Спеціальна школа розташована за адресою: вул. Б.Хмельницького, 35, смт. Мізоч, Здолбунівського району, Рівненської області. При перетині траси необхідно суворо дотримуватися правил дорожнього руху.
1.6. Об'єктами, які вимагають особливої уваги з питань охорони праці, є кабінети фізики, хімії, інформатики, трудового навчання, спортивний зал і спортивний майданчик, сходові проходи, ігрові майданчики, приміщення клубу та лазні-пральні.

2. Порядок пересування по школі

2.1. З метою безпеки при пересуванні по школі, необхідно:

  • носити зручне взуття;
  • не поспішати;
  • при ходьбі дивитися під ноги;
  • спускаючись по сходах, триматися за поручні;
  • дотримуватися правостороннього руху.

2.2. Для санітарно-побутового обслуговування учнів, повинні бути обладнані спеціальні приміщення для прийому їжі, відпочинку, умивальні, вбиральні і т.д.
2.3. Для санітарно-побутового обслуговування працівників, повинні бути обладнані спеціальні приміщення для прийому їжі, відпочинку, умивальні, вбиральні і т.д.

3. Профілактика спортивного травматизму в школі

3.1. Фізкультура і спорт поставлені на службу здоров'я у школі. Вони сприяють фізичному розвитку школярів, їх загартовуванню, попередженню різних захворювань. Тому всю роботу з фізичного виховання у школі необхідно організувати так, щоб виключити навіть щонайменші можливості нещасних випадків на уроках фізичної культури і на позакласних заняттях.
3.2. Вчитель завжди повинен пам'ятати, що він несе персональну відповідальність за організацію занять із фізкультури і за всі нещасні випадки, що сталися з його учнями.

3.3. Щоб уникнути травм і домогтися безпеки на уроках фізкультури, на тренуваннях, на змаганнях, необхідно дотримуватися певних заходів профілактики:

  • не можна займатися фізкультурою в повсякденному одязі, потрібен зручний спортивний костюм;
  • не можна виконувати складні вправи, особливо на гімнастичних снарядах, без страховки вчителя або старшого учня;
  • перед кожним уроком ретельно перевірити спортивний інвентар відповідно до змісту занять і вимог безпеки учнів;
  • правильно методично проводити заняття: індивідуальний підхід до учнів, поступовість наростання навантаження, обов'язкова попередня розминка;
  • не допускати до занять фізкультурою учнів, які не пройшли лікарського огляду, в хворобливому стані або після хвороби, раніше встановлених термінів допуску;
  • не допускати до участі в змаганнях непідготовлених школярів;
  • учням на уроках фізкультури треба суворо дотримуватися дисципліни, не можна приступати до занять на снарядах без учителя;
  • всі учні перед уроком фізкультури зобов'язані зняти годинник, кільця, сережки, брошки та інші прикраси;
  • необхідно суворо дотримуватися санітарно-гігієнічних норм і правил утримання спортивних споруд, снарядів, форми і особистої гігієни школярів.

4. Дорожня безпека

4.1. Єдиним нормативним актом, що встановлює порядок дорожнього руху, є Правила дорожнього руху.

4.2. Учасники дорожнього руху (водії, пішоходи) зобов’язані знати і неухильно дотримуватися Правил дорожнього руху, тому що від цього залежить збереження їхнього особистого життя і життя навколишніх людей:

  • учням слід знати і суворо дотримуватися одного з головних правил - забороняється виходити на проїжджу частину дороги, не переконавшись в особистій безпеці, а також у тому, що вони не створять небезпеки для інших учасників дорожнього руху.
  • посадка і висадка пасажирів (учнів) повинна проводитися тільки після повної зупинки транспортного засобу.
  • переходити проїзну частину учням дозволяється тільки підземними переходами і в місцях, позначених спеціальною дорожньою розміткою або дорожніми знаками «Пішохідний перехід».
  • заборонені ігри дітей на проїжджій частині доріг.
  • організованою колоною дітей треба рухатися тільки з правого боку проїжджої частини, у напрямку руху транспортних засобів не більше, ніж по 4 людини в ряд за умови, що колона займає не більше половини ширини проїзної частини.

5. Завершальні положення інструкції

5.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці про небезпечні об'єкти у школі повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.

5.2. Дана інструкція повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • при черговому впровадженні нової техніки і (або) нових технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

5.3. Якщо протягом 5 років із дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки біля об'єктів підвищеної небезпеки у школі умови не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
5.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника загальноосвітнього навчального закладу.

 

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                    _________________ Грицюк Л.К                                                                              

Комунальний заклад

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
для вчителів та класних керівників
при виїзді з класом на екскурсію

1. Загальні вимоги безпеки

1.1. Інструкція з охорони праці для вчителів та класних керівників при виїзді з класом на екскурсію розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року N 1669 та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 «Про Правила дорожнього руху» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 553 від 11.07.2018).

1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-10 класу загальноосвітнього навчального закладу, що виїжджають із класом на екскурсію (на автобусі або поїзді).
1.3. До участі в екскурсії допускаються вчителі загальноосвітнього навчального закладу, які пройшли інструктаж з охорони праці, які ознайомилися з даною інструкцією з охорони праці і не мають будь-яких протипоказань за станом здоров'я.

1.4. Екскурсія планується заздалегідь і узгоджується адміністрацією установи, об'єкти відвідування під час екскурсії вибираються безпечні для життя і здоров'я дітей.

1.5. Не менш ніж за три дні до виїзду на екскурсію, класний керівник (вчитель) подає директору ЗЗСО список учнів, узгоджений медичним працівником, список супроводжуючих працівників установи (ПІБ), батьків, маршрут руху, дату та час виїзду, приблизний час повернення, інформацію про перевізника, учитель коротко обґрунтовує мету поїздки.

Склад групи: на 1 співробітника ЗЗСО - 10-12 учнів.

1.6. В обов'язковому порядку в освітній установі видається наказ про поїздку, з яким знайомляться під підпис особи, відповідальні за безпеку дітей під час екскурсії, з учнями проводиться інструктаж із безпеки з записом у журналі реєстрації інструктажів. Один примірник наказу знаходиться у керівника екскурсії.

1.7. Керівник екскурсії, який супроводжує дітей, несе персональну відповідальність за охорону життя школярів, за дотримання цієї інструкції з охорони праці.

1.8. Заборонений виїзд на екскурсію в грозу, під час дощу, туману, а також у темний час доби.

Керівник групи та його заступник (заступники) під час проведення екскурсії, подорожі відповідають за життя та здоров’я її учасників згідно із законодавством України.

1.9. Керівник групи, його заступник (заступники), що проводять екскурсію, подорож, зобовязані при організації підготовки екскурсії, подорожі:

  • забезпечити комплектування груп учнями відповідного віку та стану здоров’я;
  • ознайомити учнів екскурсії, подорожі з планом та затвердженим маршрутом їх проведення, історичними та географічними особливостями території, об’єкта (об’єктів), де буде проходити екскурсія, подорож;
  • провести цільовий інструктаж із учнями з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності під час екскурсії, подорожі згідно з вимогами Положення про організацію роботи з охорони праці учасників освітнього процесу;
  • отримати копію наказу про проведення екскурсії, подорожі та список групи;
  • провести збори батьків учасників екскурсії, подорожі (для дальніх екскурсій, подорожей учасників віком до 18 років);
  • забезпечити під час екскурсії, подорожі дотримання учнями належного громадського порядку, виконання правил дорожнього руху, правил пожежної безпеки, безпеки життєдіяльності;
  • провести інформування учасників екскурсії, подорожі про фактори ризику в запланованій екскурсії, подорожі (за їх наявності) і про відповідні заходи щодо запобігання травматизму;
  • одержати, у разі потреби, дозвіл на відвідування об’єктів, територій, на яких встановлено особливий режим відвідування;
  • розробити план дослідницької, краєзнавчої, природоохоронної роботи та інших заходів під час екскурсії, подорожі, якщо такі заплановано проводити.

1.10. У відповідального супроводжуючого повинна бути медична аптечка, повністю укомплектована набором усіх необхідних медикаментів і перев'язувальних засобів, призначена для екстреного надання першої долікарської допомоги потерпілим при травмах.
1.11. Про кожний нещасний випадок, що стався з дітьми, керівник екскурсії зобов'язаний доповісти директору загальноосвітнього навчального закладу, при травмуванні - надати першу долікарську допомогу потерпілому і, при необхідності, транспортувати до найближчої лікувальної установи, оповістити про те, що трапилося, батьків дитини.

2. Вимоги безпеки перед виїздом на екскурсію

2.1. Відповідальний керівник екскурсії перевіряє наявність списку групи із зазначенням класу, телефонів учнів і їх батьків.
2.2. Керівник екскурсії перевіряє наявність затвердженого директором загальноосвітнього навчального закладу наказу про поїздку, наявність і вміст аптечки, наявність у достатній кількості прапорців.
2.3. Перед виїздом необхідне попередження дітей про неприпустимість наявності при собі предметів, що створюють небезпеку у ході проведення екскурсії.
2.4. Керівник екскурсії повинен організувати збір дітей у школи, перевірити учнів за списком та проконтролювати шикування дітей.
2.5. Групи, що здійснюють екскурсію, подорож, формуються з числа учнів, які об’єднуються на добровільних засадах за спільними інтересами. До складу групи входять тільки учні, які придатні за станом здоров’я для участі у запланованій екскурсії, подорожі.
2.6. Кількісний склад групи, що здійснює екскурсію, подорож, визначається керівником групи спільно з загальноосвітнім навчальним закладом, який організовує та проводить екскурсію, подорож. До складу групи, що здійснює екскурсію, подорож, може входити від 10 до 40 учасників віком від 6 років.
При проведенні автобусних екскурсій, подорожей кількісний склад групи, що здійснює екскурсію, подорож, визначається з урахуванням кількості місць для сидіння в автобусі.

2.7. Вік керівників та заступників керівників групи, що проводить екскурсію, подорож, має становити більше 18 років.

2.8. Керівник та/або заступник керівника групи повинен уміти надавати першу долікарську допомогу.

2.9. Фахівець туристичного супроводу, який не є працівником загальноосвітнього навчального закладу, що проводить екскурсію або подорож, повинен відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері туризму та курортів, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин.
2.10. При проведенні екскурсій (крім автобусних) у межах населеного пункту, де проживають або навчаються учасники екскурсії, призначення заступника керівника екскурсійної групи не є обов’язковим.
2.11. При проведенні автобусних екскурсій, подорожей керівний склад групи призначається згідно з вимогами Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 (зі змінами).
2.12. Кількість заступників керівника групи визначається керівником загальноосвітнього навчального закладу, що організовує та проводить екскурсію, подорож.

2.13. Керівник групи може призначати помічників із числа учасників групи для допомоги керівнику у проведенні цього заходу.
2.14. Учасники групи, що перебувають під час екскурсій, подорожей на території заповідників, заказників, національних парків, у прикордонній зоні тощо, зобов’язані дотримуватися порядку перебування на цих територіях відповідно до законодавства України.

3. Вимоги безпеки під час екскурсії

3.1. Під час руху до автобуса, тролейбуса, електрички використовувати сигнальні прапорці, йти організовано по тротуарах, суворо дотримуватися правил дорожнього руху.

3.2. На переході вулиці дочекатися, щоб уся група зупинилася, дорослий супроводжуючий перекриває рух автотранспорту за допомогою сигнальних прапорців, діти організовано переходять дорогу.

3.3. Перед посадкою в автобус, тролейбус, електричку перевірити за списком наявність усіх учнів.

3.4. Дотримуватися правил посадки в громадський транспорт (вся група спокійно заходить в одні двері, що знаходиться близько до кабіни водія).
3.5. У салоні (вагоні) керівник екскурсії зобов'язаний контролювати культуру поведінки учнів. Діти не повинні голосно розмовляти, пересідати з місця на місце, під час руху автобуса не повинні вставати з місця.
3.6. Після виходу з автобуса (вагону) необхідно перевірити кількість дітей, пошикувати їх, дорослим зайняти певні місця при пересуванні групи: на початку і в кінці групи.

3.7. На шляху прямування не можна, навіть на короткий час, розпускати групу.
3.8. На зворотному шляху дотримуватися тих самих правил.

3.9. Під час проведення екскурсії, подорожі необхідно:

  • забезпечити дотримання правил пожежної безпеки, безпеки життєдіяльності, охорони природи, пам’яток історії і культури тощо;
  • вживати заходів, спрямованих на забезпечення безпеки учасників екскурсії, подорожі, зокрема щодо зміни маршруту, припинення екскурсії, подорожі у зв’язку з виникненням небезпечних природних явищ та з інших обставин, що становлять загрозу безпеці учасників;
  • дотримуватися затвердженого маршруту та плану екскурсії, подорожі (крім випадків, пов’язаних зі зміною маршруту чи плану з метою забезпечення безпеки учнів);
  • не допускати безпідставного поділу групи, що здійснює екскурсію, подорож, відставання окремих учасників, а також вибуття окремих учасників екскурсії, подорожі без супроводу одного із заступників керівника (від’їзд одного чи декількох учасників можливий лише за умови, що в групі, що здійснює екскурсію, подорож, два або більше заступників керівника);
  • при аварійній ситуації (раптовому виникненні умов, що загрожують життю та здоров’ю учасників екскурсії, подорожі) ужити заходів щодо збереження життя і здоров’я учасників екскурсії, подорожі, виходячи з конкретної ситуації та реальної наявності сил і засобів для ліквідації небезпечної ситуації;
  • у разі нещасного випадку терміново організувати надання першої долікарської допомоги потерпілому та його доставку до закладу охорони здоров’я, викликати за потреби екстрену медичну допомогу;
  • повідомити про нещасний випадок, що стався, керівнику загальноосвітнього навчального закладу, органу управління освітою, що проводить екскурсію, подорож та інші відповідні служби;
  • про нещасний випадок, що трапився під час дальніх екскурсій, подорожей, також повідомити відповідний орган управління освітою за місцезнаходженням групи;
  • у разі користування під час екскурсії, подорожі залізничним транспортом забезпечити виконання вимог, встановлених Порядком обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 1997 року № 252 (зі змінами).

4. Вимоги безпеки щодо завершення екскурсії

4.1. По приїзду з екскурсії діти повинні бути приведені до школи. Батьки, які брали участь у супроводі групи, також повинні довести її до школи.
4.2. Після повернення з екскурсії відповідальний педагог (вихователь) повинен ще раз перевірити всіх дітей за списком.
4.3. Класний керівник підводить підсумки поїздки, зазначає позитивні сторони поведінки учнів.

4.4. Класний керівник доводить до відома адміністрації освітнього закладу про повернення групи дітей.

4.5. Після закінчення екскурсії, подорожі необхідно:

  • повідомити загальноосвітній навчальний заклад, орган управління освітою, що проводить екскурсію, подорож про її завершення;
  • за вимогою навчального закладу, органу управління освітою, що проводить екскурсію, подорож, надати звіт про їх проведення.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. У разі аварійної ситуації на місці проведення екскурсії або в дорозі відповідальний супроводжуючий повинен вивести всіх учнів у безпечне місце.
5.2. У нещасному випадку потерпілому надається перша долікарська допомога, при необхідності, організовується його перевезення до найближчого медичного закладу, сповіщаються про те, що трапилося, батьки дитини і адміністрація школи.

6. Завершальні положення інструкції

6.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці для вчителів та класних керівників при виїзді на екскурсію з учнями повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.

6.2. Дана інструкція повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

6.3. Якщо протягом 5 років із дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки для вчителів та класних керівників при виїзді з класом на екскурсію умови праці не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.

6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника загальноосвітнього навчального закладу.

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці:  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                    _________________ Грицюк Л.К.                                                                                   

Комунальний заклад

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
щодо попередження дитячого
дорожньо-транспортного травматизму

1. Загальні вимоги дорожньо-транспортної безпеки

1.1. Інструкція з охорони праці з попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року N 1669 та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 «Про Правила дорожнього руху» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 553 від 11.07.2018).

1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-10 класу загальноосвітнього навчального закладу, що виїжджають з класом на екскурсію (на автобусі або поїзді), щодо попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
1.3. Супроводжуючі дітей вихователі зобов'язані знати і суворо дотримуватися правил дорожнього руху, подавати дітям взірець дисциплінованості на вулиці.

1.4. Прямуючи на прогулянку міськими вулицями, вихователі, які супроводжують, повинні знати точну кількість дітей, яких вони беруть із собою, і вибрати безпечний маршрут.

1.5. Уважно стежити за тим, щоб діти в групах ішли організовано парами.
1.6. Групу дітей завжди повинні супроводжувати не менше двох дорослих: один - попереду, інший - ззаду.

1.7. Супроводжуючим вихователям необхідно брати з собою червоні прапорці для подачі сигналу водіям, щоб вони зупинилися і пропустили дітей.
1.8. Щоб не порушити правила дорожнього руху, вихователям слід організовувати вихід дітей до місця проведення заходів (відвідування кінотеатру, басейну і т.д.) заздалегідь, щоб при спокійній ходьбі мати запас часу.

2. Заходи щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму

2.1. До причин дитячого дорожньо-транспортного травматизму відносяться:

  • невміння спостерігати;
  • неуважність;
  • недостатній контроль дорослих над поведінкою дітей.

2.2. Вихователям слід регулярно проводити з дітьми бесіди та інструктажі щодо дотримання правил дорожнього руху, з обов'язковою реєстрацією уу журналі з ТБ. Заняття проводяться у формі живої бесіди з використанням наочності.
2.3. Паралельно з вивченням основних правил дорожнього руху доцільно організовувати читання розповідей; проведення розваг; захоплюючі рухливі, сюжетно-рольові, дидактичні ігри; практичну діяльність.
2.4. Необхідно організовувати практичні заняття по вивченню ПДР: екскурсії по міських вулицях; переглядати навчальні фільми; залучати дітей до агітбригади ЮІР.

2.5. Розмовляючи з дітьми, не потрібно говорити про тяжкі наслідки нещасних випадків. Діти повинні розуміти небезпеки, пов'язані з дорожнім рухом, але не повинні боятися вулиці, тому що почуття страху заважає зосередитися, знижує винахідливість у момент фактичної загрози.
2.6. В освоєнні дітьми правил руху значну роль відіграє конкретна, чітка мова вихователя.

2.7. Проводити інформаційно-профілактичні роботи з батьками (бесіди, складання пам'яток) щодо запобігання дитячого дорожньо-транспортного травматизму.

3. Порядок організації та побудови групи дітей для проведення
3.1. При проведенні прогулянок або екскурсій із дітьми по вулицях, тротуарах та дорогах, при загальній кількості вихованців у групі понад 15 осіб, має бути не менше двох дорослих супроводжуючих.

3.2. Один із супроводжуючих призначається старшим і відповідальним за всю групу. Старший супроводжуючий йде попереду групи, а другий - замикає позаду. У разі, коли супроводжуючий один, він повинен знаходитися позаду групи дітей, щоб постійно їх бачити.

3.3. Діти повинні вишикуватися в колону по два і взяти один одного за руки. Необхідно стежити, щоб під час руху колони в руках у них не було сторонніх предметів і іграшок.

3.4. Кожен з супроводжуючих повинен мати при собі червоний прапорець.

4. Порядок проходження по тротуарах і узбіччях доріг
4.1. Група вихованців, побудованих в колону по два, при русі кроком по тротуару або пішохідній доріжці, дотримується правої сторони.
4.2. Супроводжуючі вихователі зобов'язані перебувати з боку проїжджої частини попереду і позаду колони і не дозволяти дітям виходити на проїжджу частину.

4.3. Якщо вздовж дороги тротуар або пішохідна доріжка відсутня, дозволяється вести колону дітей по лівому узбіччю дороги назустріч руху транспортних засобів, але тільки лише в світлий час доби.
4.4. При русі по узбіччю дороги, незалежно від кількості дітей в групі, має бути два супроводжуючих. При цьому вони несуть два червоних прапорця: один в голові групи, інший - позаду колони.

4.5. Вести дітей слід продуманим маршрутом, щоб по шляху було якомога менше переходів через проїжджу частину дороги або вулиці.
4.6. Супроводжуючі вихователі зобов'язані уважно стежити за виїздом машин з дворів і прилеглих вулиць.

5. Порядок переходу проїжджої частини вулиці і дороги
5.1. Переходити проїзну частину дороги дозволяється в місцях з наявністю розмітки або дорожнього знака «пішохідний перехід», а якщо їх немає - на перехрестях по лінії тротуарів.

5.2. На регульованих перехрестях проїжджої частини переходити групі можна тільки при дозвільному сигналі світлофора або регулювальника.
5.3. Поза населеними пунктами при відсутності пішохідних переходів дорогу слід переходити тільки під прямим кутом у місцях, де вона добре проглядається в обидві сторони, і тільки після того, як вихователь переконається у відсутності транспортного засобу, що наближається. Перехід вулиць і доріг з групою дітей в зоні обмеженої видимості, коли існує можливість раптової появи транспорту, суворо заборонений!
5.4. При переході нерегульованих перехресть і заміських доріг, а також перехресть, обладнаних світлофором або з регулювальником, вихователі, які супроводжують, повинні мати напоготові червоні прапорці.
5.5. Перед початком переходу вулиці або дороги відповідальному супроводжуючому необхідно зупинити направляючу пару дітей, з метою групування колони.

5.6. Перед початком переходу дороги супроводжуючий повинен оцінити дорожню обстановку, вийти на проїжджу частину з піднятим червоним прапорцем, щоб привернути увагу водіїв, і тільки переконавшись, що його помітили можна починати перехід колони дітей через дорогу.

5.7. Під час переходу через проїжджу частину:

  • переводити дітей через вулицю суворо в місцях, де є знаки пішохідного переходу, по пішохідних доріжках на зелений сигнал світлофора, навіть при відсутності машин;
  • переводити дітей через вулицю не поспішаючи, спокійним розміреним кроком прямо, а не навскіс;
  • суворо стежити за тим, щоб діти не відволікалися на розмови між собою і по телефону, не штовхали один одного і не влаштовували ігор;
  • заборонено виводити дітей на проїжджу частину з-за транспорту або кущів, які загороджують видимість дороги;
  • слід переконатися в тому, що всі автомобілі поступаються вам дорогу.

5.8. Якщо група не встигла закінчити перехід проїжджої частини до моменту появи транспорту на близькій відстані, що супроводжує групи додатково попереджає водія підняттям червоного прапорця, розвернувшись обличчям до транспортного засобу, що наближається.

6. Вимоги безпеки під час перевезення дітей
6.1. Перевезення дітей віком до 16 років дозволяється тільки в автобусах. Категорично забороняється перевезення дітей в кузові вантажного автомобіля!
6.2. Автобус, призначений для перевезення дітей, повинен бути відповідним чином підготовлений, виправлений, чисто вимитий, салон прибраний. Автобус напередодні поїздки повинен пройти обов'язкову перевірку районної Державтоінспекції.
6.3. До управління автобусом допускається тільки досвідчений водій зі стажем водіння, що пройшов спеціальний інструктаж і відмінно знає маршрут руху.

6.4. На кожен автобус, в якому перевозяться діти, призначається старший супроводжуючий, відповідальний за дотримання всіх правил безпеки при перевезенні дітей. Старший супроводжуючий призначається наказом директора школи, з яким він повинен ознайомитися під підпис. Супроводжуючий зобов'язаний стежити за дотриманням порядку в салоні автобуса під час руху і не допускати виходу дітей під час зупинок.
6.5. Водій автобуса повинен бути в обов'язковому порядку проінструктований адміністрацією школи про те, що починати рух можна тільки з дозволу керівника перевезення дітей. Супроводжуючий групи повинен особисто переконатися в тому, що двері автобуса закриті.
6.6. Кількість дітей в автобусі не повинна перевищувати кількості обладнаних для сидіння місць, встановлених технічною характеристикою автобуса.
6.7. При перевезенні дітей необхідно, щоб в автобусі знаходилося не менше двох дорослих осіб.

6.8. Посадка і висадка дітей проводиться тільки по команді старшого супроводжуючого. Висаджувати дітей з автобуса з боку проїжджої частини категорично заборонено!

6.9. Перевезення дітей заборонено в складних метеорологічних умовах (заметіль, сильний дощ, туман, ожеледь тощо). При раптовому виникненні перерахованих погодних умов в шляху проходження автобуса рішення про продовження руху приймається особою, відповідальною за перевезення дітей.
6.10. Кожен автобус, який перевозить дітей, повинен бути обладнаний двома вогнегасниками місткістю не менше 2-х літрів (один - в кабіні водія, другий - у салоні), спереду і ззаду на автобусі повинен знаходитися знак «ДІТИ». Також, автобус повинен бути укомплектований знаком аварійної зупинки і медичною аптечкою.

6.11. При пересуванні дітей в громадському транспорті, необхідно виконувати правила входу і виходу з даного транспорту. Про вхід і вихід відповідальний супроводжуючий повинен попередити водія.

7. Завершальні положення інструкції

7.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці щодо попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.

7.2. Дана інструкція повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • при черговому впровадженні нової техніки і (або) нових технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

7.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки на екскурсії та попередження дитячого дорожньо-транспортного травматизму умови праці не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
7.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника загальноосвітнього навчального закладу.

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                     _________________ Грицюк Л.К.                                                                            

Комунальний заклад 

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради 

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
при супроводі учнів під час екскурсій, походів, експедицій

1. Загальні вимоги безпеки при супроводі учнів
1.1. Інструкція з охорони праці при супроводі учнів під час екскурсій, походів, експедицій розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року N 1669 та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 «Про Правила дорожнього руху» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 553 від 11.07.2018).
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-10 класу загальноосвітнього навчального закладу, що виїжджають із класом на екскурсію (на автобусі або поїзді) у супроводі працівників загальноосвітнього навчального закладу.
1.3. Дана інструкція з охорони праці поширюється на всіх працівників загальноосвітнього навчального закладу, що супроводжують школярів при екскурсіях, походах.

1.4. До супроводу учнів допускаються наступні особи:

  • не молодші 18 років, що пройшли обов'язковий медичний огляд і не мають медичних протипоказань для роботи в умовах проведення екскурсій, походів, експедицій;
  • які мають спеціальну освіту або достатній досвід роботи;
  • пройшли вступний інструктаж і інструктаж на робочому місці;
  • знають правила надання першої допомоги і здатні цю допомогу надавати;
  • ознайомлені з правилами користування відповідними видами транспорту, правилами поведінки при проведенні зазначених заходів, в місцях їх проведення і при направленні до них.
  • вивчили дану інструкцію з охорони праці.

1.5. Супроводжуючий зобов'язаний дотримуватися правил поведінки під час екскурсій, походів, експедицій; правила користування транспортом; не порушувати звичаї, традиції і норми поведінки корінних жителів. Час і місце проведення зазначених заходів визначається наказом директора (розпорядженням заступника директора в межах його компетенції) школи.

1.6. До небезпечних факторів під час походів, екскурсій і експедицій відносяться:

  • фізичні - небезпечні природні явища, екстремальний рельєф місцевості, відкриті водойми, транспортні засоби, техногенні катастрофи, інженерні системи в місцях пересування, не зручний одяг і взуття, неправильно підібране спорядження, колючі та ріжучі рослини, плазуни, птахи і тварини, здатні завдати якусь шкоду;
  • хімічні - пил, шкідливі і небезпечні речовини, в повітрі і що знаходяться в воді; неякісні або ті, що зберігалися без дотримання норм зберігання, продукти харчування;
  • біологічні - хвороботворні мікроорганізми в воді і повітрі; отруйні рослини, комахи, плазуни;
  • психофізіологічні - напруга уваги; емоційні навантаження; паніка.

1.7. Про всі несправності обладнання та інвентарю, виявлених при підготовці до походу, екскурсії, експедиції організатор зобов'язаний терміново повідомити інженеру з охорони праці та заступнику директора з АГР, а в разі їх відсутності - черговому адміністратору або директору школи, зафіксувати відповідний запис в журналі заявок.
1.8. Відповідальний за проведення заходу зобов'язаний мати аптечку з медикаментами для надання першої медичної допомоги.
1.9. До проведення інструктажу учнів з техніки безпеки приступають на підставі наказу по школі «Про проведення певного заходу».
1.10. Про кожний нещасний випадок з учасниками походу, екскурсії, експедиції керівник даного заходу повинен терміново повідомити керівника освітнього закладу, а також керівнику органу управління освітою за місцем події.
1.11. За допущене порушення даної інструкції з охорони праці під час екскурсії з учнями керівник заходу несе персональну відповідальність відповідно до чинного законодавства.

2. Вимоги безпеки перед проведенням походу, екскурсії, експедиції
2.1. Перевірити наявність наказу директора школи (розпорядження заступника директора) про проведення екскурсії, туристичного походу, експедиції (загальна тривалість яких не повинна перевищувати: 1 день для учнів 1 - 2 класів; 3 дня - для учнів 3 - 4 класів; 18 днів - для учнів 5 - 6 класів; 24 дня - для учнів 7 - 9 класів; 30 днів - для учнів 10 - 11 класів).
2.2. Перевірити наявність в учнів необхідних медичних висновків та дозволів.
2.3. Перевірити (візуально) справність обладнання та інвентарю, правильність підгонки одягу, взуття та туристичного спорядження; наявність і укомплектованість медичної аптечки; наявність засобів екстреного зв'язку.
2.4. У разі виявлення несправності обладнання, спорядження та інвентарю працівник зобов'язаний негайно повідомити інженеру з охорони праці, заступнику директора з АГР, а при його відсутності - директору загальноосвітнього навчального закладу або чергового адміністратора, провести відповідний запис в журналі заявок.
2.5. Якщо необхідно, то взяти з собою запас питної води і продуктів харчування, для яких можливо забезпечити необхідні умови зберігання.
2.6. Провести інструктаж учнів з техніки безпеки під час походу, екскурсії, експедиції і в відповідних видах транспорту.
2.7. Ознайомити учнів зі звичаями, традиціями і правилами поведінки жителів місць, за якими передбачається переміщення.
2.8. Дізнатися координати для зв'язку з керівництвом органів управління освітою за маршрутом прямування.

2.9. Не приступати до проведення заходу в разі виявлення невідповідності обладнання, спорядження та інвентарю встановленим в даному розділі вимогам, при неможливості виконання зазначених підготовчих дій, а також за відсутності в учнів необхідних медичних висновків.

3. Вимоги безпеки під час походу, екскурсії, експедиції

3.1. При проведенні походу, екскурсії, експедиції необхідно дотримуватися цієї інструкції з охорони праці, правила експлуатації обладнання, спорядження та інвентарю.

3.2. Керівник заходу зобов’язаний забезпечити:

  • дотримання програми, маршруту та графіку проведення походу, екскурсії, експедиції;
  • дотримання графіка контрольної зв'язку;
  • дотримання учнями вимог інструкції з техніки безпеки при проведенні походів, екскурсій, експедицій;
  • дотримання учнями встановленого порядку поведінки і правил особистої гігієни;
  • дотримання учасниками встановленої форми одягу і правил безпеки в певних природних і погодних умовах;
  • шанобливе ставлення до місцевих традицій та звичаїв;
  • дбайливе ставлення до природи, пам'яток історії та культури, до особистого і групового майна;
  • дотримання необхідних запобіжних заходів при розведенні вогню;
  • дотримання правил гігієни під час приготування і вживання їжі;
  • дотримання питного режиму;
  • вживання необхідних запобіжних заходів в разі небезпечних природних явищ та (або) техногенних катастроф.

3.3. Під час проведення походу, екскурсії, експедиції категорично забороняється:

  • порушувати або змінювати маршрут руху, графіки руху по маршруту і контрольного зв'язку;
  • пересуватися без взуття;
  • торкатися і пробувати на смак незнайомі рослини, гриби, ягоди, рибу і т.п .;
  • торкатися до колючих і ріжучих рослин;
  • контактувати з отруйними, незнайомими комахами, рибами і тваринами;
  • підходити до великих тварин і птахів;
  • залишати учнів без контролю дорослих.

3.4. При порушенні будь-ким із учасників екскурсії, туристичного походу, експедиції Інструкції з техніки безпеки необхідно провести позаплановий інструктаж з техніки безпеки.

4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

4.1. При виникненні аварійних і небезпечних ситуацій, здатних завдати шкоди (травми і (або) отруєння) учням, керівник заходу зобов'язаний негайно без паніки вивести учнів з небезпечної зони і (або) вжити необхідних заходів обережності.
4.2. У разі отримання будь-якого виду травми або захворювання, при укусах отруйними тваринами, плазунами, комахами, при травмуванні в результаті впливу небезпечних природних явищ або пересуваючись в умовах екстремального рельєфу, терміново (якщо є можливість) повідомити про те, що трапилося керівнику школи, а також керівнику органу управління освітою за місцем події, надати потерпілому першу допомогу і при необхідності направити його до найближчого медичного закладу.

5. Вимоги безпеки після закінчення походу, екскурсії, експедиції

5.1. Після закінчення заходу супроводжуючий працівник зобовязаний:

  • звірити за списком присутність всіх учнів;
  • перевірити наявність всього обладнання, пристосувань, спорядження і здати на зберігання;
  • надати адміністрації школи звіт про проведену екскурсію, туристичний похід, експедицію.

5.2. При виявленні несправності обладнання, пристосувань, спорядження повідомити про це заступнику директора з АГР, а при його відсутності - чергового адміністратора освітнього закладу і зафіксувати запис в журналі заявок.

6. Завершальні положення інструкції

6.1. Перевірка і перегляд даної інструкції при супроводі учнів під час екскурсій, походів, експедицій проводяться не рідше одного разу на 5 років.

6.2. Інструкція переглядається достроково в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій охорони праці;
  • при зміні умов праці під час проведення певного заходу;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій, нещасних випадків і професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

6.3. Якщо протягом 5 років, з дня введення в дію даної інструкції при супроводі учнів під час екскурсій, походів, експедицій, умови проведення певних заходів не змінювалися, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.

6.4. Відповідальність за своєчасні зміни, доповнення та перегляд діючої інструкції з охорони праці при супроводі учнів під час екскурсій, походів, експедицій покладається на відповідального за охорону праці в закладі.

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                     _________________ Грицюк Л.К.                                                                                   

 

Комунальний заклад

«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»

Рівненської обласної ради

ЗАТВЕРДЖЕНО
директор спеціальної школи

__________________ Ткачук В.В.
"___"___________2019 Наказ № ____

Інструкція
з охорони праці № _______
для класного керівника

1. Загальні вимоги безпеки

1.1. Інструкція з охорони праці для класного керівника розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 в редакції від 30 січня 2017 року № 140.

1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для класного керівника ЗЗСО.

1.3. До самостійної роботи класним керівником допускаються особи:

  • не молодше 18 років, що пройшли обов'язковий періодичний медичний огляд і не мають медичних протипоказань для роботи в загальноосвітньому закладі;
  • які пройшли навчання безпечним прийомам і методам праці за встановленою програмою і перевірку знань;
  • пройшли вступний інструктаж і інструктаж на робочому місці.

1.4. Небезпечними і шкідливими чинниками при роботі класного керівника є:

  • фізичні (динамічні перевантаження; скло; гострі кромки, задирки на поверхнях інструменту, меблів, пристосувань та інвентарю);
  • хімічні (пил; шкідливі хімічні речовини миючих засобів, що застосовуються при збиранні).

1.5. Про всі несправності, порушення цілісності шибок, поламаних парт, стільців, шкільної дошки і т.д., класний керівник зобов'язаний негайно проінформувати директора та заступника директора з господарської роботи, а в разі їх відсутності - чергового адміністратора школи і зробити відповідний запис в журналі заявок.

1.6. Класний керівник зобов'язаний неухильно дотримуватися правил пожежної безпеки та охорони праці, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння.

1.7. Класний керівник зобов'язаний знати розташування аптечки для надання долікарської допомоги потерпілим.

1.8. За винне порушення даної інструкції з охорони праці для класного керівника вчитель несе персональну відповідальність відповідно до чинного законодавства України.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи класного керівника

2.1. Класний керівник:

  • приходить на роботу за 15-20 хвилин до початку свого першого уроку, проводить облік відвідуваності учнів як вчитель;
  • переглядає оголошення на поточний день, зміни в розкладі, графік замін, графік чергування класу, іншу інформацію і знайомить з нею учнів свого класу;
  • відкриває кабінет, вмикає світло, перевіряє температурний режим, санітарний стан кабінету, справність і збереження меблів та навчального обладнання;
  • в разі виявлення відхилень від правил і норм охорони праці, виробничої санітарії, пожежної та електробезпеки, класний керівник робить запис в журналі оперативного контролю, який знаходиться у заступника директора з ГР школи.

3. Вимоги безпеки під час роботи класного керівника

Класний керівник

3.1. Несе особисту відповідальність за життя і здоров'я дітей при організації та проведенні позакласних заходів, загальношкільних заходів, поїздок, екскурсій, інших заходів з учнями.

3.2. При проведенні позакласних заходів несе відповідальність за дотримання пожежної безпеки, охорони праці, відповідних інструкцій з охорони праці та заходи безпеки учнів.

3.3. Забезпечує дотримання учнями дисципліни і правил поведінки під час позакласних заходів, загальношкільних заходів, поїздок, екскурсій, інших заходів з учнями.

3.4. Проводить інструктаж учнів з правил безпеки праці, техніки безпеки і правил поведінки на виховних заходів з обов'язковою реєстрацією в журналі реєстрації інструктажів.

3.5. Забезпечує на позакласних виховних заходах дотримання санітарно-гігієнічних вимог і норм, покликаних унеможливлювати травми і нещасні випадки дітей.

3.6. Організовує вивчення учнями правил і вимог охорони праці, правил дорожнього руху, пожежної безпеки, електробезпеки, поведінки в побуті, на воді, на льоду і т. д.

3.7. Здійснює контроль за дотриманням правил (інструкцій) учнями з охорони праці.

3.8. Оперативно сповіщає адміністрацію школи про кожний нещасний випадок.
3.9. При зміні кількості уроків класний керівник забезпечує особистий догляд за дітьми до кінця навчального дня.

3.10. При проведенні позакласних заходів користується справним ТСО, наочним і демонстраційним обладнанням.

3.11. Під час позакласного заходу знаходиться в кабінеті або місці проведення заходу з учнями.

3.12. При виявленні несправності у електроприладах і демонстраційного обладнання, відключає електроенергію, повідомляє чергового і робить запис в журналі оперативного контролю у заступника директора з ГР.
3.13. Стежить за дотриманням всіх вимог безпеки і норм з охорони праці на всіх масових заходах, в яких бере участь його клас.
3.14. У разі відсутності класного керівника через хворобу чи інших причин, його функціональні обов'язки з охорони праці здійснює вчитель, на якого покладено заміщення посади класного керівника.

3.15. При проведенні шкільних заходів:

  • не пізніше, ніж за 3 дні класний керівник подає заяву на проведення заходу;
  • чергування під час заходів здійснюють вчителі (з розрахунку на 10-12 дітей - 1 дорослий);
  • захід закінчується в призначений час;
  • при проведенні заходів суворо дотримуються норми охорони праці та правила безпеки;
  • під час проведення заходів класний керівник не повинен залишати учнів одних;
  • під час проведення заходу не дозволяється відкривати вікна, провітрювання здійснюється через кватирки;
  • не дозволяється ставити столи в кабінетах, де проводиться захід, один на інший. При необхідності столи і стільці можуть бути винесені в коридор. Поруч з ними повинен перебувати черговий вчитель (батьки);
  • під час проведення заходу не дозволяється безладне ходіння учнів по будівлі школи;
  • якщо при проведенні заходу передбачено частування для учнів, то класний керівник стежить за дотриманням санітарно-гігієнічних норм;
  • якщо з учнями стався нещасний випадок, то захід зупиняється, потерпілому надається долікарська допомога, при необхідності викликається «Швидка допомога».
  • класний керівник повідомляє про нещасний випадок або травмі адміністрації школи;
  • по завершенні заходу проводиться прибирання приміщення, де проводився захід.
  • класний керівник (батьки) здійснюють обхід, перевіряючи чистоту і порядок на території проведення заходу.

3.16. Вимоги пожежної безпеки під час проведення позакласних виховних заходів:

  • в приміщенні, де проводиться виховний захід, повинні бути вільні проходи і виходи з будівлі, призначені для евакуації людей;
  • двері в приміщенні під час проведення масових заходів забороняється замикати на замки або важко відкриваються запори;
  • у двері повинен постійно перебувати черговий вчитель або батько;
  • при проведенні заходів забороняється влаштовувати світлові ефекти із застосуванням хімічних та інших легкозаймистих речовин;
  • заборняється застосовувати вогненебезпечні рідини для чистки одягу, перук та інших реквізитів;
  • світло в приміщенні повністю не вимикається;
  • в разі загоряння класному керівнику повідомити про пожежу за телефоном 101, директору або чергового адміністратору школи і організовує евакуацію учнів.

4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

4.1. У разі виникнення аварійних ситуацій (замикання електропроводки, прорив водопровідних труб, задимлення тощо), які можуть спричинити за собою травмування та (або) отруєння учнів класний керівник зупиняє виховні заходи, негайно повідомляє про це директору або чергового адміністратора школи і починає евакуацію дітей.

4.2. Порядок дії класного керівника при виникненні аварійної ситуації:

4.2.1. Організувати евакуацію учнів з кабінету або місця проведення виховного заходу в наступному порядку:

  • першими виходять учні 1-го ряду під стіною, потім середнього ряду і ряду біля вікна;
  • будівлю школи школярі залишають згідно з планом евакуації;
  • класний керівник зобов'язаний після евакуації перерахувати учнів, переконатися, що всі учні покинули кабінет або місце проведення заходу.

4.2.2. У разі наявності постраждалих серед учнів класний керівник зобов'язаний звернутися в шкільний медичний пункт, а при необхідності надати долікарську допомогу.

4.2.3. При ураженні учня електричним струмом вжити заходів щодо його звільнення від дії струму шляхом відключення електроживлення і до приходу медичної сестри надати, при необхідності, потерпілому долікарську допомогу.
4.2.4. У разі загоряння обладнання відключити харчування, повідомити в пожежну охорону і керівнику, після чого приступити до гасіння пожежі наявними засобами.

5. Вимоги безпеки після закінчення роботи класного керівника

5.1. Після закінчення роботи класний керівник зобовязаний:

  • перевірити кількість учнів в класі на кінець навчального процесу;
  • ознайомитися з листком заміни і змінами розкладу класу на наступний день і повідомити про зміни учням свого класу;
  • після закінчення класної години, виховних заходів закрити вікна, вимкнути освітлення, електроприлади;
  • повідомити про несправності і зауваження, виявлені в процесі роботи заступнику директора з АГР школи і зробити відповідний запис у журналі заявок;
  • здати ключі від кабінету або місця проведення заходу черговому.

6. Завершальні положення інструкції з охорони праці класного керівника

6.1. Перевірка і перегляд цієї інструкції з охорони праці класного керівника здійснюються не рідше одного разу на 5 років.

6.2. Інструкція з охорони праці для класного керівника повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці;
  • при зміні умов праці на конкретному робочому місці;
  • при впровадженні нової навчальної техніки, обладнання та (або) технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій, нещасних випадків і професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці.

6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) цієї інструкції з охорони праці класного керівника умови праці не змінюються, то дія інструкції продовжується на наступні 5 років.
6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд цієї інструкції для класного керівника покладається на відповідального за охорону праці загальноосвітнього закладу.

Інструкцію розробив:  ______________________ Ткачук В.В.

УЗГОДЖЕНО:

Відповідальний за охорону праці :  _________________ Горчак Ю.Я.  

                                                     _________________ Грицюк Л.К.