ПОГОДЖЕНО:
на засіданні педагогічної ради 30.08.2019
протокол №1
ЗАТВЕРДЖУЮ
Директор комунального закладу
«Мізоцька спеціальна
школа І-ІІ ступенів»
Рівненської обласної ради
_________________В.В. Ткачук
« » _________ 2019 р.
Освітня програма
комунального закладу
«Мізоцька спеціальна
школа І-ІІ ступенів»
Рівненської обласної ради
на 2019-2020 навчальний рік
Освітня програма розроблена на виконання законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», Положення про спеціальну школу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 221, нормативно правового забезпечення Нової української школи, Державного стандарту початкової освіти затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 87, інших актів, що регулюють забезпечення освітнього процесу.
У 2019/2020 навчальному році в комунальному закладі «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради для дітей з тяжкими порушеннями мовлення планується створити 16 класів, в яких буде навчатись і виховуватись 190 дітей:
40 вихованців – у дошкільних групах;
63 учні – у 1 – 4 класах;
87 учнів – у 5-10 класах.
Робочий навчальний план комунального закладу «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради на 2019-2020 навчальний рік розроблений відповідно до листів Міністерства освіти і науки України від 05.07.2019 р. №1/9-425 «Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу у спеціальних закладах загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році» та від 05.08.2019 р. № 1/9-498 «Методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти в 2019/2020 н.р.».
З 2 вересня 2019 року організація освітнього процесу відбуватиметься за:
- для 1-2 класів – за програмою Савченко О.Я. розробленою відповідно до Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою КМУ від 21лютого 2018р. №87, за типовими освітніми програмами спеціальних закладів загальної середньої освіти І ступеня для дітей з особливими освітніми потребами затвердженими наказом МОН від 26.07.2018 № 814, додаток 9;
- для 3–4 класів – за типовими освітніми програмами спеціальних закладів загальної середньої освіти І ступеня для дітей з особливими освітніми потребами затвердженими наказом МОН України від 25.06.2018р. № 693, додаток 8;
- для 5-10 класів – за типовими освітніми програмами спеціальних закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня для дітей з особливими освітніми потребами затвердженими наказом МОН України від 12.06.2018р. № 627, додаток 11.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про загальну середню освіту» 2019-2020 навчальний рік розпочинається 02 вересня святом – День знань.
Навчальні заняття організовуються за семестровою системою:
І семестр – з 02 вересня по 27 грудня 2019 року;
ІІ семестр – 3 13 січня по 29 травня 2020 року;
Упродовж навчального року для учнів проводяться канікули:
осінні – з 28 жовтня по 03 листопада;
зимові – з 30 грудня по 12 січня;
весняні – з 23 березня по 29 березня;
Режим роботи закладу – п’ятиденний.
Загальний обсяг навчального навантаження для здобувачів освіти 5-10 класів спеціальних закладів загальної середньої освіти складає 6265 годин /навчальний рік: для 5-х класів – 875 годин/навчальний рік, для 6-х класів – 980 годин/навчальний рік, для 7-х класів – 1050 годин/навчальний рік, для 8-х, 9-х,10-х класів – 1120 годин/навчальний рік. Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані.
Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру І-ІІ рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження здобувачів освіти. Навчальний план передбачає реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через навчальні предмети. Навчальний план містить інваріантну складову, сформовану на державному рівні, та варіативну в якій передбачено додаткові години на вивчення предметів інваріантної та варіативної складової.
Державний стандарт початкової освіти (1-2 класи) складається з освітніх галузей: «Мовно-літературна», «Математика», «Природнича», «Соціальна і здоров’язбережувальна», «Громадянська та історична», «Технологічна», «Інформатична», «Мистецька», «Фізкультурна», які реалізуються через навчальні предмети.
Державний стандарт початкової освіти для дітей з особливими освітніми потребами (3-4 класи) складається з освітніх галузей: «Мови і літератури», «Математика», «Природознавство», «Суспільствознавство», «Технології», «Мистецтво», «Основи здоров’я», «Фізична культура».
Освітня галузь «Мови і літератури» реалізується через навчальні предмети «Українська мова (мова і літературне читання)», «Іноземна мова».
Освітні галузі «Математика», «Природознавство» реалізуються через однойменні навчальні предмети, відповідно - «Математика», «Природознавство».
Освітня галузь «Суспільствознавство» реалізується навчальним предметом «Я у світі».
Освітня галузь «Здоров'я і фізична культура» реалізується навчальними предметами «Основи здоров’я» та «Фізична культура». Формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється в рамках курсу «Основи здоров'я» та інтегрується частково у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчальних планів.
Освітня галузь «Технології» реалізується через предмети «Трудове навчання» та «Сходинки до інформатики».
Освітня галузь «Мистецтво» реалізується навчальними предметами «Образотворче мистецтво» і «Музичне мистецтво».
В навчальні плани включено корекційно-розвиткові заняття. Ці заняття спрямовані на компенсацію порушень мовленнєвого розвитку та створення умов для формування навичок вільної комунікації, що сприятиме включенню дітей з тяжкими порушеннями мовлення до суспільного життя та реалізуються через предмети:
1. «Корекція мовлення», «Корекція розвитку» - 1 – 4класи;
2. «Корекція мовлення» - 5-9 класи;
3. «Лікувальна фізкультура» – 1 – 10 класи;
4. «Логоритміка» – 1 –10 класи.
Основними завданнями корекційно-розвиткових занять є:
1. Визначення порушень мовленнєвого розвитку та механізмів їх виникнення.
2. Подолання мовленнєвих порушень з урахуванням механізмів їх виникнення та з опорою на найбільш збережені компоненти мовленнєвої та пізнавальної діяльності.
3. Попередження появи вторинних порушень мовленнєвого (дисграфії, дизорфографії та дислексії) та пізнавального розвитку.
4. Формування здатності здійснювати комунікацію в різних сферах спілкування з урахуванням мотивації, мети та соціальних норм поведінки. Основні напрями корекційно-розвиткової роботи: корекція мовлення, корекція розвитку, логоритміка, лікувальна фізкультура.
Державний стандарт базової середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами (5-10 класи) складається з 7 освітніх галузей: «Мови і літератури», «Математика», «Природознавство», «Суспільствознавство», «Технології», «Мистецтво», «Основи здоров’я», «Фізична культура».
Освітня галузь «Мови і літератури» реалізується через навчальні предмети: «Українська мова», «Українська література», «Зарубіжна література» «Іноземна мова».
Освітня галузь «Математика», реалізується через навчальні предмети: «Математика» (5-6 класи), «Алгебра» та «Геометрія» (7-10 класи).
Освітня галузь «Природознавство» реалізується через навчальні предмети: «Природознавство» (5 клас) «Біологія» та «Географія» (6-10 класи), «Фізика», «Хімія» (7-10 класи).
Освітня галузь «Суспільствознавство» реалізується через предмети «Історія України» (5-9 класи), «Всесвітня історія» (6-10 класи), «Основи правознавства» (9-10 класи)
Освітня галузь «Мистецтво» реалізується через навчальні предмети: «Образотворче мистецтво», «Музичне мистецтво» (5-7 класи), «Мистецтво» (8-9 класи).
Освітня галузь «Технології» реалізується через навчальний предмет «Трудове навчання», «Інформатика» 5- 10 класи.
Освітня галузь «Здоров'я і фізична культура» реалізується навчальними предметами «Основи здоров’я» та «Фізична культура» (5-10 класи). Формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється в рамках курсу «Основи здоров'я» та інтегрується частково у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчальних планів.
Фізичний розвиток учнів забезпечується шляхом проведення уроків фізичної культури, занять з лікувальної фізичної культури. Заняття з лікувальної фізкультури у 1-10 класах проводяться групами та вчителем фізичної фізкультури за спеціально розробленими комплексами з урахуванням форм і ступеня важкості захворювання дітей. Збереження здоров’я дітей належить до одного з головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів «Фізична культура» та «Основи здоров’я», а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових.
З метою компенсації порушень мовленнєвого розвитку та створення умов для формування навичок вільної комунікації, що сприятиме включенню здобувачів освіти з тяжкими порушеннями мовлення до суспільного життя, з учнями 1-10 класів, учителями-логопедами проводяться індивідуальні, групові та фронтальні заняття з корекції мовлення, корекції розвитку, розвитку мовлення, розвитку зв’язного мовлення. Ці заняття регламентуються окремим розкладом. Групи комплектуються з урахуванням однорідних мовленнєвих порушень (4-6 учнів).
Нормативи наповнюваності класів, виховних груп та поділу класів на групи під час вивчення окремих предметів (трудового навчання, корекційно-розвиткових занять) здійснюється відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002р. № 128, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України від 6 березня 2002 року за № 229/6517 (зі змінами)
Уроки трудового навчання проводяться спарено.
Враховуючи мовленнєві порушення здобувачів освіти, рівень знань, умінь та навичок, обсяг навчального матеріалу з певних предметів, з варіативної складової навчального плану збільшено кількість годин на вивчення предметів інваріантної складової. З метою диференціації та індивідуалізації освітньо-виховного процесу, посилення роботи з учнями які мають низький рівень навчальних досягнень, з варіативної складової навчального плану відведено години на :
- 1-4 класи - 1 год. українська мова;
- 5-10 класи - 1 год. зарубіжна література;
- 8 клас - 1 год. трудове навчання.
Очікувані результати навчання здобувачів освіти. Відповідно до мети та загальних цілей окреслених уДержавному стандарті базової середньої освіти, визначено завдання, які має реалізовувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей здобувачів освіти.
Освітня програма передбачає досягнення здобувачами освіти результатів навчання (компетентностей), визначених Державним стандартом базової середньої освіти.
Таблиця розподілу навчального часу учнів 1-2 класів
для дітей з тяжкими порушеннями мовлення комунального закладу
«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»
Рівненської обласної ради на 2019/2020 навчальний рік
Освітні галузі | Навчальні предмети | Кількість годин на тиждень у класах |
| |||
1 | 2-А | 2-Б |
| |||
Мовно-літературна | Українська мова та літературне читання | 7+1 | 7+1 | 7+1 | ||
Іноземна мова | 2 | 2 | 2 | |||
Математична | Математика | 4 | 4 | 4 | ||
Природнича
Соціальна і здоров’язбережувальна
Громадянська та історична |
|
|
|
| ||
Я досліджую світ | 3 | 3 | 3 | |||
Мистецька | Образотворче мистецтво | 1 | 1 | 1 | ||
Музичне мистецтво | 1 | 1 | 1 | |||
Технологічна | Трудове навчання | 1 | 1 | 1 | ||
Інформатична | Інформатика | - | 1 | 1 | ||
Фізкультурна | Фізична культура | 3 | 3 | 3 | ||
Усього | 22+1 | 23+1 | 23+1 | |||
Корекційно-розвиткова робота | Лікувальна фізкультура | 2 | 2 | 2 | ||
Логоритміка | 2 | 2 | 2 | |||
Корекція мовлення | 5 | 5 | 5 | |||
Корекція розвитку | 3 | 3 | 3 | |||
Додатковий час на предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації | 1 | 1 | 1 | |||
Гранично допустиме навчальне навантаження | 20 | 21 | 21 | |||
Сумарна кількість годин інваріантної і варіативної складових | 35 | 36 | 36 | |||
Директор школи В.В. Ткачук
Таблиця розподілу навчального часу учнів 3-4 класів
для дітей з тяжкими порушеннями мовлення комунального закладу
«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів»
Рівненської обласної ради на 2019/2020 навчальний рік
Освітні галузі | Навчальні предмети | Кількість годин на тиждень у класах |
| ||||
3-А | 3-Б | 4-А | 4-Б |
| |||
Мови-література | Українська мова | 5+1 | 5+1 | 5+1 | 5+1 | ||
Іноземна мова | 2 | 2 | 2 | 2 | |||
Математика | Математика | 4 | 4 | 4 | 4 | ||
Природознавство | Природознавство | 2 | 2 | 2 | 2 | ||
суспільствознавство | Я у світі | 1 | 1 | 1 | 1 | ||
Мистецтво | Образотворче мистецтво | 1 | 1 | 1 | 1 | ||
Музичне мистецтво | 1 | 1 | 1 | 1 | |||
Технології | Трудове навчання | 1 | 1 | 1 | 1 | ||
Сходинки до інформатики | 1 | 1 | 1 | 1 | |||
Здоров’я і фізична культура | Основи здоров’я | 1 | 1 | 1 | 1 | ||
Фізична культура | 2 | 2 | 2 | 2 | |||
Разом | 21+1 | 21+1 | 21+1 | 21+1 | |||
Корекційно-розвиткові заняття | Лікувальна фізкультура | 2 | 2 | 2 | 2 | ||
Логоритміка | 2 | 2 | 2 | 2 | |||
Корекція мовлення | 5 | 5 | 5 | 5 | |||
Корекція розвитку | 3 | 3 | 3 | 3 | |||
Додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової, курси за вибором, індивідуальні та групові заняття | 1 | 1 | 1 | 1 | |||
Гранично допустиме навчальне навантаження (без корекційно-розвиткових занять) | 22 | 22 | 22 | 22 | |||
Сумарна кількість годин інваріантної і варіативної складових | 34 | 34 | 34 | 34 | |||
Директор школи В.В.Ткачук
Таблиця розподілу навчального часу учнів 5-10 класів
для дітей з тяжкими порушеннями мовлення комунального закладу
Освітні галузі | Навчальні предмети
| Кількість годин на тиждень у класах | ||||||||
5 | 6-А | 6-Б | 7-А | 7-Б | 8 | 9-А | 9-Б | 10 | ||
Мови і література | Українська мова | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Українська література | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Іноземна мова | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | |
Зарубіжна література | 1+1 | 1+1 | 1+1 | 1+1 | 1+1 | 1+1 | 1+1 | 1+1 | 1+1 | |
Суспільствознавство
| Історія України | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Всесвітня історія | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
Основи правознавства | - | - | - | - | - | - | 1 | 1 | 1 | |
Мистецтво
| Музичне мистецтво | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - | - |
Мистецтво | - | - | - | - | - | 1 | 1 | 1 | 1 | |
Образотворче мистецтво | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - | - | |
Математика | Математика | 4 | 4 | 4 | - | - | - | - | - | - |
Алгебра | - | - | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Геометрія | - | - | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Природоз-навство | Природознавство | 1 | - | - | - | - | - | - | - | - |
Біологія | - | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Географія | - | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | |
Фізика | - | - | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Хімія | - | - | - | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Технології | Трудове навчання | 2/2 | 2 | 2/2 | 1/1 | 1/1 | 1+1/1+1 | 1/1 | 1 | 1/1 |
Інформатика | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | |
Здоров’я і фізична культура | Основи здоров'я | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Фізична культура | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Разом | 24+1 | 27+1 | 27+1 | 29+1 | 29+1 | 30+2 | 31+1 | 31+1 | 31+1 | |
Корекційно-розвиткові заняття | Лікувальна фізкультура | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Логоритміка | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
Корекція мовлення | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | |
Додаткові години на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | |
Гранично допустиме навантаження на учня |
25 |
28 |
28 |
30 |
30 |
32 |
32 |
32 |
32 | |
Сумарна кількість інваріантної і варіативної складових | 34 | 37 | 37 | 38 | 38 | 40 | 40 | 40 | 40 |
«Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради на 2019/2020навчальний рік
Директор школи В.В. Ткачук
Таблиця
розподілу навчального часу
під час самопідготовок домашніх завдань в другу половину дня
в 2019/2020 навчальному році
Кількість годин по класах | Класи | |||
2-4 | 5-9 | 10 |
| |
1год. | 2 год. | 3год. |
|
Директор школи В.В.Ткачук